za
iran

Iran skonfiskował 1000 koparek do wydobycia Bitcoinów

Iran ponownie szokuje. Według Radia Wolna Europa lokalne władze skonfiskowały około 1000 maszyn do wydobywania Bitcoinów. Koparki były zlokalizowane w dwóch opuszczonych fabrykach.

Po akcji służb z 27 czerwca rzecznik Ministerstwa Energii powiedział, że operacje wydobywcze kryptowalut destabilizują sieć energetyczną i negatywnie wpływają na dostęp do energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ostrzegł, że rząd będzie kontynuował tego typu działania.

Iran a mining

Resort energii wskazuje na zwiększone zużycie prądu w kraju, które skoczyło o 7 procent.

Szczepan Bentyn iranEnergia elektryczna stanowi dziś problem w Iranie. Jest bardzo tania – 1 kWh kosztuje tam 0,006 USD – ale wynika to z faktu, że rząd dopłaca do tego rynku aż 1 mld USD rocznie. Z jednej strony niskie ceny ściągają do kraju krypto-kopalnie, ale też cała sytuacja zaczyna być groźna dla gospodarki i budżetu państwa.

W Iranie swoje kopalnie otworzyło sporo chińskich firm. Także polska Pracownia Nowych Technologii posiada tam swój sprzęt. Sytuację w tym kraju komentował na naszym portalu parę dni temu Szczepan Bentyn:

„Z naszych ustaleń wynika, że doniesienia dotyczące sytuacji kopalni kryptowalut zlokalizowanych w Iranie dotyczą wyłącznie działalności prowadzonych tam nielegalnie. Nie dziwi nas zatem reakcja rządu irańskiego i popieramy każde działanie, które może przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa oraz może wesprzeć funkcjonowanie branży miningu cyfrowego w legalnych warunkach na świecie.

Serwerownia Pracowni Nowych Technologii zlokalizowana jest w specjalnej strefie ekonomicznej wydzielonej dla Blockchain Data Center. Działalność jest prowadzona przez PNT legalnie, nasz partner posiada koncesję na prowadzenie tego typu przedsięwzięcia w Iranie, co minimalizuje ryzyko ewentualnego negatywnego wpływu zapowiadanych zmian na nasz projekt. Natomiast nauczeni doświadczeniem obserwujemy sytuację i oczywiście posiadamy kilka alternatywnych rozwiązań na wypadek, gdyby warunki współpracy w Iranie miały ulec drastycznym zmianom”

Dziś rząd Iranu rozważa ustanowienie specjalnej ceny za moc wykorzystywaną przez górników kryptowalut. Nową stawkę ma zaproponować Ministerstwo Energii.

Irańczycy uciekają w kryptowaluty

Zmniejszająca się gospodarka i dewaluacja waluty doprowadziły do ucieczki Irańczyków w kryptowaluty. Zachodzi tam podobne zjawisko, jakie widać także np. w Wenezueli, gdzie także rynek pustoszy hiperinflacja.

Obywatele Iranu mają jednak też coraz większy problem z kupnem Bitcoinów, ponieważ zablokowano im dostęp nawet do LocalBitcoins.

Centralny Bank Iranu przygotowuje się także ponoć do emisji narodowej krytowaluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności