za
Chris Larsen

Kongres USA chce odciąć Iran od dostępu do kryptowalut

2019-07-07
Kryptowaluty
Konferencja Kryptoraport

Iran ma kolejne problemy z kryptowalutami. Tym razem jednak wynikają one z działań USA. Saeed Zarandi, asystent irańskiego ministra przemysłu, handlu i dostaw, powiedział mediom, że Kongres Stanów Zjednoczonych  pracuje nad zablokowaniem dostępu do kryptowalut Irańczyków. Informację podał 6 lipca lokalny serwis informacyjny Al-Fars.

Według Zarandiego, Kongres uważa kryptowaluty za narzędzie, które pomaga krajom unikać sankcji. Ponadto ułatwia proceder prania pieniędzy. Światowy hegemon chce zatem uchwalić ustawę, której celem będzie utrudnienie Iranowi dostępu do cyfrowych walut.

Iran a kryptowaluty

iran Zarandi dodaje, że kwestie regulacyjne dot. kryptowalut nie zostały jeszcze w jego kraju rozstrzygnięte. Dodał jednak, że irańskie ministerstwa współpracują z Centralnym Bankiem Iranu w celu uregulowania tej kwestii.

Z kolei już w grudniu 2018 r. Izba Reprezentantów i Senat USA debatowały nad projektami ustaw skierowanymi przeciwko nielegalnemu finansowaniu Iranu, które już utrudniały temu krajowi dostęp do kryptowalut.

Niejako w odpowiedzi pod koniec stycznia br. irański bank centralny ogłosił plany emisji krajowej kryptowaluty. Urzędnicy potwierdzili to na konferencji finansowej w Teheranie. Projekt miałby być częściowo podobny do Petro z Wenezueli. Nowa cyfrowa waluta, PayMon, nie ujrzała jednak światła dziennego. Przynajmniej na dzień dzisiejszy. Podobno Iranowi w pracach pomagają eksperci z Rosji.

Ostatnie doniesienia pokazują też, że rząd Iranu ma dość niejednoznaczne podejście do miningu. Pod koniec czerwca władze irańskie skonfiskowały około 1000 maszyn wykorzystywanych do wydobywania Bitcoinów, a tym samym zamknęły dwie duże kopalnie kryptowalut w kraju. Nastąpiło to po ogłoszeniu przez Ministerstwo Energii, że władze muszą decydować się na tak drastyczne kroki (w tym odcinanie tego typu miejsc od prądu), bowiem kopalnie cyfrowych walut znacznie podnoszą zużycie energii elektrycznej w kraju, do czego obecnie rząd i tak dopłaca już 1 mld USD rocznie.

Inflacja

Inflacja w Iranie jest na tak wysokim poziomie, że jego obywatele kupują kryptowaluty, by nie tracić swoich oszczędności. Sukcesywnie jest im to jednak utrudnianie np. przez blokowanie dostępu do LocalBitcoins, o czym pisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności