za
kryptowaluty

Kryptowaluty: najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem atakują, a na końcu… wygrywasz?

2019-07-07
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Różni regulatorzy i politycy wyrażają zaniepokojenie projektem Libra Facebooka. Oto jeden przykład: Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), zwany „centralnym bankiem banków centralnych”, opublikował raport, w którym ostrzega przed potencjalnymi monopolistycznymi kompetencjami firm technologicznych. Czy jednak faktycznie kryptowaluty wkrótce zrewolucjonizują nasz świat?

Kryptowaluty: ośmieszmy to!

To przypomina nam słynne powiedzenie:

“Najpierw cię ignorują. Potem cię ośmieszają. A potem cię atakują i chcą cię spalić. A potem budują dla ciebie pomniki.”

“Wydaje się nam, że rządy są w fazie „śmieszności” w tym procesie. I ostatecznie powiedzą nam, jak świetna była ta koncepcja! Innymi słowy: rządy krajowe (lub ponadnarodowe!) mogą po prostu uruchomić własne wersje Libry”

– czytamy na profilu Medium projektu Blockstamp.

Warto przeczytać też wypowiedź profesora ze Stanforda, Josepha Grundfesta:

“Przewiduję, że regulatorzy nie pozwolą Librze działać jako system bez zezwolenia, ponieważ wtedy żaden sąd ani organ regulacyjny nie będzie miał możliwości sprawowania władzy nad faktycznym działaniem łańcucha bloków. W związku z tym niemożliwe będzie wdrożenie jakiegokolwiek zakazu lub nakazu wydanego przez jakikolwiek system prawny. Krypto-puryści twierdzą, że zdolność do unikania regulacji przez władze rządowe jest istotą łańcucha bloków. Jednak pomysł, że regulatorzy chętnie pozwolą na ewolucję mechanizmu, który jest odporny na kontrolę państwa i który ułatwia przepływ miliardów dolarów dziennie, wydaje mi się niewyobrażalny i taki jest prawdopodobnie również dla regulatorów.”

Jeśli tak jest, czy kiedykolwiek zobaczymy coś takiego jak Libra?

Zapotrzebowanie na kryptowaluty

kurs bitcoina a libraW Internecie istnieje realna potrzeba funkcjonowania czegoś takiego jak Libra. Miliardy ludzi skorzystałyby z możliwości zawierania transakcji za pośrednictwem tego typu systemu. Koszty transakcji znacznie by spadły i można byłoby wyeliminować pośredników.

Ironią losu byłoby to, gdyby propozycja Libry stymulowała rząd Stanów Zjednoczonych do opracowania funkcjonalności, która działa jak Libra, jest wspierana przez depozyty w dolarach amerykańskich, jest obsługiwana przez rząd USA i jest też dostępna dla wszystkich na równych warunkach bez żadnej korzyści dla Facebooka, Google’a, Amazona czy kogokolwiek innego.

“Zakładamy się, że więcej niż jeden kandydat na prezydenta złoży tę propozycję w niezbyt odległej przyszłości!”

-twierdzą eksperci Blockstamp.

Czy waluty muszą być narodowe?

Pieniądze nie zawsze pochodziły od rządów. Zresztą nawet coś takiego jak „tożsamości narodowe”, jak wiemy, mają zaledwie kilka wieków. Narody – w takim rozumieniu, jak dziś je znamy – zaczęły powstawać w XVII w., a nawet w niektórych przypadkach później.

Możliwe więc, że wkraczamy w nową erę rynku monetarnego. Kryptowaluty zmuszą banki centralne i rządy do lepszego traktowania swoich obywateli i zaoferowania większych korzyści za korzystanie z danej usługi publicznej. Może to oznaczać tańsze opłaty transakcyjne i większą swobodnie przenoszenia funduszy.

Wzrost znaczenia kryptowalut i technologii blockchain będzie miał równie duży wpływ na działania rządów, waluty krajowe, poczucie narodowej przynależności, a może nawet rolę dolara we współczesnym świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności