Hiszpański regulator ostrzega Andrésa Inieste za promowanie Binance

Kryptowaluty Andres Iniesta Binance

Andrés Iniesta – legendarny piłkarz, który pomógł Hiszpanii zdobyć Puchar Świata w 2010 roku – niedawno reklamował giełdę kryptowalut Binance […]

bitbay zonda

Andrés Iniesta – legendarny piłkarz, który pomógł Hiszpanii zdobyć Puchar Świata w 2010 roku – niedawno reklamował giełdę kryptowalut Binance na swoich social mediach.

Jednak Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) ostrzegła go, że promowanie takich inwestycji nie jest mądre. Cyfrowe aktywa są bowiem „nieuregulowanymi produktami”, które niosą ze sobą pewne „znaczące ryzyko”.

Iniesta i reklama Binance

W środę Andrés Iniesta – gwiazda piłki nożnej grająca dla japońskiego Vissel Kobe i były pomocnik FC Barcelony – zamieścił na Twitterze i Instagramie zdjęcie. Przedstawia ono piłkarza siedzącego przed laptopem wyświetlającym na ekranie logo Binance.

Post zyskał ogromną popularność. W ciągu zaledwie jednego dnia polubiło go na Instagramie prawie 300 tysięcy osób.

Kilka godzin później hiszpański regulator rynku – CNMV – zareagował pod publikacją Iniesty. Agencja wezwała piłkarza do zapoznania się z informacjami na temat krypto, zanim zacznie w nie inwestować lub rekomendować innym. CNMV stwierdziło, że aktywa te nie są uregulowane i mogą stanowić ryzyko dla inwestorów.

Według Reutersa, nie wiadomo, czy gwiazda piłki nożnej otrzymała jakiekolwiek pieniądze za promocję Binance wśród prawie 38 milionów obserwatorów.

37-letni Andrés Iniesta jest uważany za jednego z największych pomocników wszech czasów. W finale Mistrzostw Świata FIFA 2010 strzelił zwycięską bramkę przeciwko Holandii. Dzięki temu Hiszpania po raz pierwszy w swojej historii wspięła się na piłkarski tron. Niemniej jednak, swoje dziedzictwo stworzył głównie grając dla FC Barcelony w latach 2002-2018.

Kryptowalutowe przedsięwzięcia FC Barcelony

Na początku tego miesiąca hiszpański klub wszedł we współpracę z rynkiem NFT Ownix. Wspólnie mieli oni wydać kolekcję niewymiennych tokenów, która miała przedstawiać ikoniczne wydarzenia z historii drużyny.

Jednak kilka dni później FC Barcelona anulowała partnerstwo. Moshe Hogeg – izraelski potentat kryptowalutowy związany z rynkiem NFT – został bowiem oskarżony o fałszowanie dokumentacji korporacyjnej i napaść seksualną. W oświadczeniu klubu piłkarskiego czytamy:

W świetle otrzymanych dziś informacji, które są sprzeczne z wartościami Klubu, FC Barcelona niniejszym komunikuje anulowanie umowy na tworzenie i wprowadzanie na rynek cyfrowych aktywów NFT z Ownix ze skutkiem natychmiastowym.

Tagi
Andres Iniesta Binance NFT Piłka Nożna sport

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.