za
inflacja spadek

Inflacja w Polsce może zacząć spadać – twierdzą ekonomiści Santander Bank Polska

Binance Launchpool

Inflacja w Polsce może zacząć trwale spadać. Przynajmniej takiego zdania są eksperci z Santander Bank Polska.

Inflacja spada

Inflacja w marcu 2023 r. wyniosła 16,1%. Oznacza to, że wzrost cen zwolnił w porównaniu z tym, ile wyniósł w lutym.

Nasza aktualna prognoza CPI (inflacji konsumenckiej) to 14,7% rok do roku (wobec 16,1% rok do roku w marcu). Konsensus rynkowy na inflację też dopiero się będzie budował. Na razie mediana prognoz w Bloombergu to 15%

– napisano w nowej analizie ekonomistów.

Bank dodaje, że w kwietniu istotną rolę w kwestii inflacji odegrają efekty bazowe i spadki cen paliw.

NBP opublikował już też dane o inflacji bazowej w marcu. Dowiedzieliśmy się, że ta wyniosła 12,3 proc. wobec 12 proc., jaką to wartość zarejestrowano w lutym.

RPP zacznie obniżać stopy procentowe?

Jeżeli inflacja zacznie trwale spadać, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie mogła wziąć pod uwagę obniżkę stóp procentowych. O tę kwestię była pytana wiceprezes NBP Marta Kightley. Na antenie Polsat News powiedziała, że w związku z wysoką inflacją Rada nie podjęła decyzji o zamknięciu cyklu podwyżek. I to mimo faktu, że władze monetarne od paru miesięcy nie podnoszą stóp procentowych. W kwestii inflacji bazowej przyznała, że bank “spodziewał [się], że zacznie spadać trochę później niż inflacja CPI”. Jej zdaniem inflacja bazowa będzie już spadać w drugim kwartale.

Inflacja jest też elementem obecnej kampanii wyborczej. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, powiedział ostatnio, że “jeśli chodzi o inflację” jego partia ” nie dała sobie rady”. Dodał, że rząd prowadził politykę zmierzającą do wyjścia z inflacji w sposób, który nie doprowadzi do bezrobocia.

Myśmy tego uniknęli i miejmy nadzieję, że inflacja teraz będzie spadać

– powiedział.

Kluczowa jest decyzja Fedu

Ważniejsze od tego, co zrobi RPP, jest jednak decyzja Fedu. Wielu inwestorów i ekonomistów zakłada, że Fed podwyższy stopy proc., ale po raz ostatni.

inflacja spadek

Gracy Chen, dyrektor zarządzająca Bitget, jest zdania, że “wyniki posiedzenia [władz monetarnych USA] z dn. 2-3 maja” będą “bardzo symboliczne”.

Jeśli Rezerwa Federalna ogłosi brak podwyżki stóp procentowych, oznacza to, że ta runda podwyżek stóp procentowych chwilowo się zakończyła, a polityka pieniężna Fedu uległa zwrotowi

– przekazała naszemu portalowi.

Jej zdaniem “w tych warunkach rynkowych USD może spotkać się z presją spadkową, a fundusze rynkowe mogą zacząć koncentrować się na branżach, sektorach i regionach o wysokim potencjale wzrostu, w tym na amerykańskich akcjach high-tech, rynku kryptowalut i krajach rynków wschodzących”.

Dodatkowo, wraz z upadkiem tradycyjnych banków, pojawia się zapotrzebowanie na bezpieczne aktywa. Zaobserwowaliśmy, że po upadku SVB i Credit Suisse cena bitcoina podążyła za trendem złota, co potwierdza pierwotną intencję Satoshiego przy tworzeniu BTC, jaką było stworzenie zaufanego systemu płatności finansowych, odzyskanie przez ludzi władzy finansowej z rąk konglomeratów finansowych i stworzenie zdecentralizowanego systemu finansowego, który przynosi korzyści każdemu uczestnikowi

– dodała.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 253,61 USD-0,50%
Ethereum logo
EthereumETH
3553,00 USD-0,19%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,10%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
598,41 USD-0,03%
Solana logo
SolanaSOL
134,72 USD-4,64%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3551,83 USD-0,26%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,12%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,78%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-3,26%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,04 USD-2,29%