za
eurostat

Inflacja w Polsce ponownie rośnie

1,5% dla maluszka

Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższej inflacji. Najnowsze dane GUS pokazują, że ceny nadal rosną, zaś we wrześniu proces ten stał się jeszcze bardziej intensywny. Co drożeje najmocniej?

Inflacja po polsku

inflacja polskaWe wrześniu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 0,2 proc. wyższe niż w sierpniu. Przynajmniej to  wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Sprawa wygląda gorzej, jeśli spojrzymy na nią szerzej – w skali roku. Okazuje się bowiem, że w tym samym miesiącu w 2019 r. ceny były niższe już o aż 3,2 proc.

Co ciekawe, po poprzednich dwóch miesiącach, gdy inflacja spadła najpierw z 3,3 proc. do 3 proc., a później do 2,9 proc., wielu mogło uznać, że najgorsze za nami. Teraz wiemy jednak, że ceny rosną nadal i zapewne będą jeszcze rosły do końca roku.

Jeśli zaś władze NBP marzyły o zbiciu na stałe inflacji do poziomu swojego celu inflacyjnego, spotka je najprawdopodobniej duży zawód. Wskaźnik inflacji utrzymuje się co prawda w górnym przedziale akceptowanym przez NBP, ale pozostaje jednym z najwyższych w Unii Europejskiej i nie można wykluczyć jego dalszego wybicia do wyższych poziomów.

Oczekiwania a rzeczywistość

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z wyprzedzeniem zmiany cen towarów i usług, pozostał w październiku na stałym poziomie – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Ponoć lęk przed pandemią uniemożliwia podnoszenie cen – pisaliśmy wczoraj.

Nowe dane z GUS pokazują, że przyszłość złotego niekoniecznie będzie malowana w różowych odcieniach.

Co zaś dziś drożeje najmocniej? Oto spis produktów i usług, za które płacimy coraz więcej:

  • ryż, którego ceny wzrosły o 7,7 proc.
  • mąka, która zdrożała o 6,4 proc.
  • pieczywo, którego ceny skoczyły o 8,4 proc.
  • wędliny, których ceny wzrosły o 7,6 proc.
  • mleko, które kosztuje o 6,7 proc. więcej
  • owoce, których ceny wzrosły o 13,5 proc.
  • wywóz śmieci podrożał o 50,4 proc.
  • energia elektryczna, której ceny wzrosły o 11,7 proc.
  • usługi lekarskie, które zdrożały o 9 proc.
  • usługi stomatologiczne, których ceny wzrosły o 13,8 proc.
  • usługi finansowe, których ceny wzrosły o 40,4 proc.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności