za
inferno drainer

Inferno Drainer. Twórcy nowego scamu ukradli 6 mln USD

Binance Launchpool

Inferno Drainer to nowy scam, którego twórcy w ciągu zaledwie kilku tygodni ukradli prawie 6 milionów dolarów w różnych kryptowalutach i NFT. Jak działa to oszustwo?

Śledztwo Scam Sniffer

Scam Sniffer to platforma specjalizująca się w identyfikacji oszustw. W piątek ogłosiła, że dostawca złośliwego oprogramowania jest rzekomo powiązany z tysiącami scamów, które doprowadziły do kradzieży kilku milionów USD.

Analizując dane off-chain i on-chain na Ethereum, Arbitrum, BNB Chain i innych blockchainach, firma zidentyfikowała 4 888 ofiar. Łącznie straciły one ponad 5,9 miliona USD w różnych kryptowalutach i NFT.

Około 1 699 ETH podobno skradziono i rozdzielono pomiędzy pięć różnych adresów, z których każdy posiadał 300-400 ETH. Cała skala oszustwa wyszła na jaw, gdy podejrzany członek Inferno Drainer – o pseudonimie Mr Inferno – pojawił się w telegramowej grupie Scam Sniffer. To doprowadziło do odkrycia strony internetowej promującej usługi scammera.

Jak działa Inferno Drainer?

Inferno Drainer pobierał opłatę w wysokości 20% do 30% skradzionych aktywów w zamian za udostępnianie swojego złośliwego oprogramowania. Samo oprogramowanie służyło natomiast do tworzenia fałszywych platform internetowych.

Od 27 marca Inferno stworzyło prawie 689 stron phishingowych. Ofiara, która poniosła największe straty, straciła prawie 400 000 USD. Według Scam Sniffer, poszkodowany próbował negocjować ze scammerem, oferując mu zatrzymanie 50% skradzionych aktywów.

Oszuści podszywali się pod strony internetowe najbardziej znanych marek w ekosystemie krypto, takich jak Pepe, Collab.Land, zkSync, MetaMask i Nakamigos.

inferno drainer

Skala oszustw na rynku kryptowalut

Pomimo panującego rynku niedźwiedzia, kryptowalutowe oszustwa są nadal częste. Niedawne badanie Crystal Blockchain ujawniło, że 2022 rok był najgorszym rokiem w historii oszustw krypto, ze 120 oddzielnymi incydentami. To aż o 28% więcej niż w 2021 roku.

Jednak łączna wartość aktywów straconych we wszystkich oszustwach w 2022 roku była o ponad połowę mniejsza niż w 2021 roku. Wówczas łączne fundusze utracone w oszustwach krypto wyniosły 4,6 miliarda USD. Zdecentralizowane finanse (DeFi) są zdecydowanie najczęstszym targetem scamerów.

Jak przestrzec się przed phishingiem?

Oszustwa phishingowe, takie jak Inferno Drainer, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ekosystemie kryptowalut. Phishing to technika, której cyberprzestępcy używają do kradzieży poufnych informacji – takich jak hasła czy dane kart kredytowych – poprzez podszywanie się pod wiarygodne strony internetowe lub usługi.

Użytkownicy kryptowalut muszą zachować szczególną ostrożność przy interakcjach online, unikać podejrzanych linków i zawsze sprawdzać, czy strona, na której się znajdują, jest autentyczna. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy ktoś prosi o twoje klucze prywatne, możesz być właściwie przekonany, że jest to scam.

Zdecydowanie zalecamy skorzystanie z wielofaktorowego uwierzytelniania i zabezpieczania konta za pomocą silnych, unikalnych haseł. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich aktywów krypto zależy w dużej mierze od Ciebie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 555,34 USD-0,96%
Ethereum logo
EthereumETH
3910,14 USD3,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,05 USD0,24%
Solana logo
SolanaSOL
165,42 USD-0,43%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3909,64 USD3,43%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-2,07%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,85%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,41 USD0,88%