za

Skala kryptowalutowych przestępstw w Hongkongu dynamicznie rośnie

Oszustwa kryptowalutowe były podobno jednymi z najczęstszych cyberprzestępstw w Hongkongu w pierwszej połowie 2022 roku.

Hongkong i kryptowalutowe scamy

Niepokojącą liczbę takich scamów można wytłumaczyć rosnącym zainteresowaniem BTC wśród mieszkańców Hongkongu. Ostatnie badanie sklasyfikowało ten region jako najbardziej gotowy do dalszej adopcji kryptowalut na całym świecie.

Według South China Morning Post, w Hongkongu, od początku stycznia do końca czerwca tego roku, miało miejsce 10 613 cyberataków. Aż 798 dot. kryptowalut. Oznacza to wzrost o 105% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

Sprawcy ukradli 387,9 mln HK (około 50 mln USD) z firm zajmujących się aktywami cyfrowymi i od osób fizycznych, które mieszkają w Hongkongu. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z 21 mln USD skradzionymi w pierwszej połowie 2021 r.

Jedną z takich ofiar była 30-letnia Fan, która prowadzi w regionie kantor wymiany walut. Kilka miesięcy temu otrzymała wiadomość na WhatsAppie od anonimowej osoby, która przedstawiła się jednak jako CEO pewnej giełdy kryptowalut.

– Pierwsze cztery transakcje wymiany przebiegły gładko. Ofiara otrzymała 2,7 miliona HKD, co obejmowało zapłatę za usługę wymiany, którą świadczyła oszustowi. W tym momencie oszust zdobył zaufanie ofiary – zauważyli w rozmowie z mediami funkcjonariusze organów ścigania.

Wkrótce jednak sprawca poradził ofierze, aby przelała swoje zyski do pewnego portfela na kryptowaluty. Nie trzeba dodawać, że w ten sposób ta straciła dostęp do swoich aktywów, a oszust przestał się z nią komunikować.

hongkong scamy

Hongkong gotowy na większą adopcję

Szybki wzrost skali oszustw związanych z kryptowalutami w Hongkongu może być napędzany rosnącym popytem na aktywa cyfrowe, co ostatnio wykazało pewne badanie. Ankieta przeprowadzona w zeszłym miesiącu udowodniła, że specjalny region administracyjny Chin jest najbardziej gotowym na dalszą adopcję kryptowalut miejscem na świecie.

Pierwsze miejsce w rankingu było wynikiem połączenia wielu czynników, w tym przyjaznego stanowiska rządu wobec branży, liczby bitomatów oraz zainteresowania sektorem per capita. Kolejne miejsca należały do USA i Szwajcarii. Pozostałe kraje w rankingu to m.in. Gruzja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rumunia, Chorwacja czy Czechy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.