za
hiszpanie kryptowaluty

Blisko 7% Hiszpanów zainwestowało w kryptowaluty

Prawie 7% dorosłych Hiszpanów zainwestowało w kryptowaluty. Większość z nich to osoby wykształcone i z wysokimi zarobkami. Tak wynika z badania, jakie przeprowadziła Narodowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych.

Hiszpanie chętnie inwestują w kryptowaluty

Najwyższy hiszpański regulator rynku finansowego – Narodowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (Comisión Nacional del Mercado de Valores, CNMV) – oszacował, że 6,8% dorosłej populacji Hiszpanii zainwestowało część swojego majątku w kryptowaluty. Większość z tych osób pochodzi z grupy o wysokich dochodach. Z kolei osoby z niższymi zarobkami nie uważają tej klasy aktywów za atrakcyjną.

CNMV przepytało aż 1500 dorosłych Hiszpanów, aby dowiedzieć się, jaka część z nich przeznaczyła swoje fundusze na inwestycje na rynku aktywów cyfrowych. Zgodnie z wynikami, 6,8% kupiło już bitcoiny lub altcoiny. Odsetek ten różni się w poszczególnych grupach demograficznych.

Młodzi, dobrze wykształceni i wysoko opłacani pracownicy są znacznie bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty. Prawie 36% osób w wieku od 35 do 44 lat przyznało się, że nabyło już cyfrowe aktywa. Tylko 7% osób w wieku od 55 do 70 lat uczyniło to samo.

43,3% inwestorów kryptowalut ma dyplomy uniwersyteckie.

Podobnie jak w innych krajach, większość HODLerów otrzymuje solidne pensje i ma stabilną pracę. CNMV dowiedziało się, że 41% osób z wypłatami powyżej 3000 euro weszło na rynek kryptowalut, podczas gdy tylko 10,7% Hiszpanów zarabiających mniej niż 1000 euro przeznaczyło pewne środki na taką inwestycję.

66% inwestorów to mężczyźni, a 34% to kobiety.

hiszpanie kryptowaluty

Dodajmy, że zyski kapitałowe ze sprzedaży kryptowalut są w Hiszpanii opodatkowane w przedziale od 19% do 23% (w zależności od dochodów osobistych).

Liderów należy szukać gdzie indziej

Poziom adopcji kryptowalut w Hiszpanii wydaje się jednak niski w porównaniu z danymi z Brazylii i Indonezji. Według badania przeprowadzonego przez platformę handlową Gemini, 41% ankietowanych osób z tych krajów to HODLerzy.

Warto zauważyć, że adopcję w Brazylii i Indonezji napędza otoczenie. Większość populacji tych krajów nie ma dostępu do usług finansowych, co może tłumaczyć zainteresowanie cyfrowymi walutami. Kupowanie kryptowalut można również uznać za zabezpieczanie się przed inflacją. Brazylijski real i indonezyjska rupia tracą ostatnio na wartości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.