za
Krzysztof Piech cyfrowe Wall Street

Prof. Krzysztof Piech uważa, że przed nami dalsze spadki i bankructwa państw

2022-08-07
BitcoinEkonomia
robinhood aplikacja rejestracja

Prof. Krzysztof Piech udzielił wywiadu magazynowi Forbes. Przedstawił w nim dość pesymistyczną wizję przyszłości. Wypowiedział się też na temat kryptowalut.

Prof. Krzysztof Piech: przed nami fala bankructw

Prof. Piech od lat jest znany jako propagator technologii blockchain i kryptowalut. Pracował m.in. nad projektem cyfrowego złotego (niestety prac nie udało się ukończyć). Oprócz tego, od lat bada naturę kryzysów gospodarczych. Na tym polu można mu ufać: jako jeden z pierwszych ekonomistów publicznie mówił, że czeka nas wysoka inflacja.

Teraz udzielił wywiadu magazynowi Forbes. Od razu ostrzegamy – próżno szukać tam dużego optymizmu.

Piech uważa, że czeka nas fala bankructw państw.

Mam tu na myśli państwa Afryki i Ameryki Łacińskiej. Zadłużająca się z powodu wojny Ukraina może wpaść w tarapaty – tłumaczy. Jak dodaje, potencjalnie zagrożone bankructwami mogą okazać się też Włochy, Grecja, Portugalia czy Hiszpania.

Co zaś czeka Polskę? Z pewnością wolniejszy wzrost gospodarczy.

Na to nakładają się błędy polityki pieniężnej, dekoniunktura międzynarodowa oraz konflikt na Ukrainie – powiedział prof. Piech.

Jego zdaniem inflacja będzie jeszcze rosła przez około 4-6 kwartałów po wyborach do Sejmu. Te zaś mają mieć miejsce dopiero jesienią przyszłego roku. Powodem będzie “przedwyborcze stymulowanie gospodarki”.

prof. krzysztof piech spadki

Co czeka rynek kryptowalut?

Jak dalej tłumaczył, na wzrost inflacji każdy bank centralny musi odpowiedzieć wyższymi stopami procentowymi.

Ale ten ruch schłodzi gospodarkę. Ceny nieruchomości, akcji, czy kryptowalut spadną – prognozuje.

Jak więc przygotować na kryzys w Polsce? Ekonomista nie ma bowiem złudzeń, że idą ciężkie czasy.

Nadchodzą trudne czasy. Rząd może czekać i mówić społeczeństwu: tak musiało być, jest dekoniunktura w gospodarce światowej i europejskiej (…) – mówi dalej, dodając, że to jednak defensywna strategia.

Odpowiedzą na współczesny kryzys powinna być jednak, zdaniem prof. Piecha, “budowa gospodarki opartej na wiedzy” i wspieranie najbardziej innowacyjnych firm. Do tego powinna dojść mądrzejsza polityka pieniężna, bowiem dziś pieniądze “drukujemy”, zamiast je “wypracowywać”.

Trudno nie zgodzić się z opinią prof. Piecha. Problem polega na tym, że czeka nas nowy cykl wyborczy, co zapewne równa się kolejnemu dodrukowi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.