za
honduras

Honduras – Księgi wieczyste w łańcuchu bloków

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

 

Nie od dziś wiadomo, że bitcoinowy łańcuch bloków może mieć wiele zastosowań poza monetarnych. Jednym z nich jest uwierzytelnianie dokumentów. Zapisując jako transakcję sumę kontrolną określonego dokumentu, można ze stuprocentową pewnością dowodzić jego istnienia oraz daty jego stworzenia (dokument musiał istnieć w czasie gdy wykopano blok zawierający jego sumę kontrolną). Tę właśnie możliwość wykorzystało małe i państwo Ameryki Południowej – Honduras.

 

Osiem milionów obywateli tego państwa może się cieszyć rocznym dochodem na głowę mieszkańca w wysokości zaledwie około 4 600 dolarów (w Polsce jest to 23 000 dolarów). Nie zmienia to faktu, że również obywatele Hondurasu posiadają nieruchomości, a stan ich posiadania jest zapisany w księgach wieczystych, przynajmniej teoretycznie.

W praktyce są jednak z tym problemy. System ksiąg wieczystych w Hondurasie jest podatny na korupcję i oszustwa, w dodatku około 60% posiadaczy włada swoimi gruntami nieformalnie, ich własność nie jest nigdzie zarejestrowana. W tej sytuacji rząd Hondurasu postanowił podejść do sprawy radykalnie i rejestrować akty własności w łańcuchu bloków, tak aby były niepodrabialne i niepodważalne. Nawiązano współpracę z amerykańską firmą Factom, specjalizującą się w wykorzystaniu łańcucha bloków do uwierzytelniania dokumentów. Jak mówi prezes tej firmy, Peter Kirby:

Przez zbudowanie trwałej bazy danych ksiąg wieczystych, opartej na łańcuchu bloków, Honduras wyprzedzi jednym skokiem systemy takich baz stosowane w krajach rozwiniętych. Kredyty hipoteczne, licencje na wydobycie minerałów i inne kontrakty związane z nieruchomościami będą bezpieczniejsze.”

Negocjacje między Factomem (wspieranym przez zajmującą się tą samą dziedziną firmą Epigraph), a rządem Hondurasu rozpoczęły się w styczniu, a wdrożenie pilotażowego systemu jest planowane do końca roku. Jeżeli wszystko pójdzie gładko, cała baza ksiąg wieczystych Hondurasu będzie uwierzytelniona przez bitcoinowy łańcuch bloków.

Oczywiście to nie znaczy, że treść wszystkich tych dokumentów znajdzie się w łańcuchu bloków. Factom wykorzystuje technologię łańcuchów bocznych, gdzie jedynie sumy kontrolne bloków łańcucha bocznego z danymi są zapisywane w łańcuchu głównym. Dzięki temu dowolnie duże ilości danych przechowywane w łańcuchach bocznych mają minimalny wpływ na wielkość łańcucha głównego. Więcej o Factom i łańcuchach bocznych przeczytasz w naszym innym artykule.

 

O popularności łańcucha bloków również pisaliśmy niedawno na łamach naszego serwisu.  Zainteresowanie tą technologią przez rządy i wielkie korporacje jest dowodem na to, że Bitcoin jest rewolucyjną technologią zmieniającą świat oraz potrafiącą całkowicie rozwiązać wiele problemów w różnych dziedzinach życia nie tylko w sferze finansów. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności