za
honduras brics

Honduras chce dołączyć do “banku BRICS”

Podczas oficjalnej wizyty prezydent Hondurasu Xiomary Castro w Szanghaju, rząd odwiedzanego kraju formalnie złożył wniosek o członkostwo w Nowym Banku Rozwoju, czyli tzw. banku BRICS. Honduras jest teraz kolejnym krajem, obok Argentyny, który złożył wniosek o wstąpienie do tej międzynarodowej organizacji finansowej.

Honduras chce szerszej współpracy z BRICS

Castro pojawiła się w Chinach na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Celem rozmów jest zawarcie porozumień gospodarczych, kulturalnych i politycznych. Delegacja Hondurasu odwiedziła też prezes banku BRICS Dilmę Rousseff.

Politycy podkreślali, że państwa BRICS chcą zmienić obecną, międzynarodową architekturę gospodarczą i geopolityczną. Krytykowali to, że współczesny system finansowy doprowadził do nierówności i problemów oraz ubóstwa wielu krajów. Było to oczywiście nawiązanie do polityki USA.

Chiny i ich sojusznicy chcą zakończyć amerykańską dominację na świecie. Drogą do tego jest zachowanie globalizacji, która przez ostatnie lata zwiększyła znaczenie Pekinu. Z kolei USA – już za czasów prezydentury Donalda Trumpa – chciały prowadzić politykę izolacjonizmu, co mogłoby osłabić Państwo Środka. Teraz z kolei próbuje nakładać na Rosję sankcje, które są odpowiedzią na atak tego kraju na Ukrainę. Problem w tym, że Moskwa i inne państwa wrogie USA odpowiadają na to próbą budowy alternatywnego bloku gospodarczo-politycznego.

Bank BRISC

Nowy Bank Rozwoju, choć założony w 2014 roku, dopiero ostatnio zaczął zyskiwać na znaczeniu. Obecnie w rozwój banku angażują się Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA, a do tego Bangladesz, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Argentyna jest kolejnym krajem, który chce dołączyć do banku. Ponoć decyzja w tej sprawie ma zapaść w sierpniu br. Wydaje się jednak formalnością.

Ponadto, według ostatnich doniesień, bank prowadzi rozmowy w sprawie współpracy z Arabią Saudyjską.

W tle prowadzone są też rozmowy dot. emisji waluty BRICS. To także próba zadania ciosu USA. Chinom i ich partnerom chodzi o to, by dolar z roku na rok tracił na znaczeniu. To polityka rozpisana na lata, ale mogąca zakończyć się upadkiem USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności