za
hashrate ethereum

Hashrate Ethereum znalazł się na rekordowym poziomie

Binance Launchpool

Hashrate sieci Ethereum osiągnął najwyższy poziom w historii. Miało to miejsce 13 maja, na wysokości bloku 14 770 231.

Hashrate Ethereum stale rośnie

Górnicy Ethereum pracują ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, aby wykopać kolejny blok w sieci. Sieć dobiła do poziomu 127 petahashy na sekundę (PH/s), a moc obliczeniowa obecnie znajduje się na poziomie 1,18 PH/s.

Od 28 czerwca 2021 r. hashrate Ethereum gwałtownie wzrósł o 124,33% z 0,526 PH/s do dzisiejszego 1,18 PH/s. Co więcej, jeśli cofniemy się o kilka lat, to od 25 marca 2019 r. hashrate wzrósł o 725,17%. Górnicy Ethereum nadal dużo zyskują od czasu krachu, jaki niedawno miał miejsce na rynku kryptowalut. Urządzenie A11 Pro firmy Innosilicon z 1500 megahashami na sekundę (MH/s) może wygenerować 36,66 USD dziennie przy dzisiejszych kursach wymiany etheru. Z kolei koparka z 750 MH/s może dać górnikowi 17,82 USD dziennie, a z 500 MH/s – 11,71 USD dziennie.

hashrate ethereum

Największe poole miningowe

Obecnie Ethermine.org jest największym poolem miningowym, za pomocą którego kopie się ETH. Może pochwalić się mocą obliczeniową na poziomie 303,12 TH/s. Drugim co do wielkości poolem jest F2pool z 155,35 TH/s.

Cała sieć Ethereum zawiera ponad 80 pooli, które pomagają w emitowaniu ETH. Jest prawdopodobne, że górnicy Ethereum będą nadal podnosić hashrate blockchaina, dopóki nie nastąpi The Merge, czyli przejście sieci na algorytm Proof-of-Stake.

Kiedy jednak Ethereum przejdzie na nowy model kopania coinów? Deweloper Ethereum, Tim Beiko, powiedział, że start The Merge prawdopodobnie zostanie przesunięty na trzeci kwartał 2022 r. Dalej wyjaśnił, że „zdecydowanie sugeruje, aby nie inwestować więcej w sprzęt górniczy w tym momencie”.

Zmiana na PoS będzie ratunkiem dla Ethereum?

Warto zauważyć, że przejście Ethereum na PoS może mieć podłoże nie tylko technologiczne, ale też… polityczne. Urzędnicy z USA czy UE coraz częściej wskazują na fakt, że sieć bitcoina jest energochłonna, a sam protokół Proof-of-Work, z którego jak dotąd korzysta Ethereum, powinien być zakazany. W ich odczuciu blockchain BTC jest więc nieekologiczny.

Ostatecznie do wprowadzenia zakazu POW nie doszło, choć nie możemy wykluczyć, że w przyszłości politycy powrócą do tego typu pomysłów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności