argo trudność

Hash sieci Bitcoin z nowym ATH

Mining

Hash rate sieci Bitcoin osiągnął nowe ATH na poziomie 278 Ehash/s. Dlaczego to takie ważne?

Nowe ATH  bitcoina

W czasie, gdy cena bitcoina utknęła na poziomie poniżej 20 000 USD, hash sieci bije nowe rekordy. Obecnie znajduje się powyżej 250 Ehash/s. Oznacza to skok o ponad 7% w skali 24 godzin.

To, co ma teraz miejsce, jest zgodne z przewidywaniami Arcane Research, które we wrześniu sugerowało, że hash może osiągnąć poziom 245 EH/s do końca 2022 roku. Jak widać, tempo wzrostu okazało się nawet większe. Możliwe, że do końca tego roku hash przebije ważną psychologiczną barierę 300 EH/s.

Zrównoważony mix mocy wydobycia BTC osiąga 59,5%

Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego warto śledzić współczynnik hash? Hashrate na wyższym poziomie oznacza bowiem większą moc obliczeniową sieci, a więc też większe jej bezpieczeństwo. Nowe ATH to więc bardzo dobra i pozytywna informacja – zwłaszcza na tle tego, co się ostatnio dzieje w świecie kryptowalut.

Hash rośnie, ponieważ górnicy BTC generują coraz więcej mocy obliczeniowej, co w efekcie utrudnia cyberprzestępcom potencjalne ataki. Innymi słowy, wraz ze wzrostem hashu coraz trudniej jest ingerować w danego blockchaina. Niweluje to zagrożenie dot. np. problemu podwójnego wydatkowania, czyli sytuacji, w której ktoś może zapłacić dwa razy tymi samymi bitcoinami.

Co się stanie, jeśli wskaźnik hash sieci Bitcoin (lub jakiejkolwiek innej cyfrowej waluty opartej na Proof-of-Work) spadnie? Narazi to sieć na działania cyberprzestępców. Koszt wykonania ataku 51% (przejęcia władzy nad siecią) będzie po prostu niższy. Ponadto niższy współczynnik hash sprawia, że ​​kryptowaluty są mniej zdecentralizowane, co stanowi znaczne ryzyko dla inwestorów. Aby zabezpieczyć swoich użytkowników przed utratą środków, giełdy mogą np. przestać pozwalać obracać daną kryptowalutą i w ogóle wycofać ją ze swojej platformy.

Podobnie jak w przypadku większości kryptowalut PoW, uważa się, że wyższy współczynnik hash Bitcoina jest lepszy dla ogólnego bezpieczeństwa i stabilności blockchaina.

Czy hash na zaś wpływ na cenę? W pewnym sensie tak, bowiem umacnia fundamenty bitcoina. Trudno jednak znaleźć bezwzględną korelację pomiędzy hash rate a ceną BTC. Dziś 1 bitcoin kosztuje bowiem ok. 19 500 USD. To mniej niż ATH z bańki z 2017 r. Moc sieci jest zaś na rekordowym poziomie, bo wypływa z faktu, że sieć BTC utrzymują coraz to wydajniejsze koparki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin btc hash mining
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.