za

Minister finansów Norwegii jest przeciwny faworyzowaniu górników BTC

2022-10-08
Mining
Binance Launchpool

Trygve Slagsvold Vedum, minister finansów Norwegii, uważa, że ​​norwescy górnicy BTC nie powinni cieszyć się z przywileju w postaci obniżonej stawki za energię.

Trygve Slagsvold Vedum jest na “nie”

Trygve Slagsvold Vedum wezwał rząd do zlikwidowania programu, który umożliwia krajowym górnikom bitcoina płacenie obniżonej stawki za energię elektryczną. Jego zdaniem, obecna sytuacja rynkowa i trwający kryzys energetyczny w Europie to kluczowe powody, by zlikwidować obecne przywileje.

W 2016 r. norweski rząd wprowadził niższe stawki za energię dla górników kryptowalut, umożliwiając im płacenie za prąd mniej niż przeciętni konsumenci.

Według ministra finansów obraz makroekonomiczny zmienił się jednak na tyle drastycznie, że powyższe przywileje trzeba zmienić.

– Jesteśmy teraz w zupełnie innej sytuacji na rynku energii niż wtedy, gdy w 2016 roku wprowadzono obniżoną stawkę (…). W wielu miejscach podaż energii jest pod presją, co powoduje wzrost cen – powiedział. – Jednocześnie obserwujemy rozwój kopania kryptowalut w Norwegii. Potrzebujemy tej mocy (…). Dlatego rząd zrezygnuje z programu [dot. górników BTC] – dodał.

Minister stwierdził ponadto, że likwidacja programu przyniosłaby gospodarce Norwegii dodatkowe dochody w wysokości 150 mln NOK (około 14 mln USD).

Kryzys energetyczny

Obecnie europejski rynek energii znajduje się pod dużą presją z powodu ograniczonych dostaw energii z Rosji. Pandemia COVID-19 to kolejny czynnik, który pogorszył sytuację. Wiele firm zmniejszyło swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną między rokiem 2020 a początkiem 2022. Wytwórcy energii nie byli jednak w stanie sprostać odnowionemu popytowi w ostatnich kilku miesiącach, co doprowadziło do wzrostu cen.

Warto jednak dodać, że Norwegia stała się ostatnio atrakcyjnym miejscem dla górników bitcoinów. Kraj odpowiada za około 0,7% globalnego hashu, co – biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką populację – jest nadal znaczącą liczbą.

W Norwegii niewielka część energii elektrycznej jest wytwarzana przez wiatr, a 88% pochodzi z hydroenergetyki, ponieważ wilgotny klimat i górzysty teren sprzyjają temu procesowi.

Nie tak dawno lokalna firma z rynku miningu – Kryptovault AS – obiecała przenieść swoją działalność na północ kraju, a to ze względu na rozległe źródła wody na tym obszarze. Podobnie jak wielu jej norweskich konkurentów, firma kopie bitcoiny prawie w całości dzięki energii odnawialnej (98% pochodzi z energii wodnej).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności