za
do końca pierwszego kwartału 2023 r.

Arthur Hayes uważa, że banki centralne zwiększą wyceny kryptowalut i złota

2022-10-09
BitcoinEkonomia
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Arthur Hayes – współzałożyciel giełdy BitMex – opublikował w czwartek nowy wpis na swoim blogu, w którym napisał, że banki centralne zostaną zmuszone do „drukowania pieniędzy” z powodu różnych nacisków ekonomicznych.

Arthur Hayes prognozuje przyszłość

Hayes jest zdania, że drukowanie pieniędzy spowoduje jeszcze większą inflację, która podniesie z kolei ceny alternatywnych form pieniądza, takich jak kryptowaluty i złoto. Zaczął jednak od podkreślenia tego, co dziś dzieje się na rynku długu.

Najbardziej dotkniętymi rynkami były rynki długu państwowego, z załamaniem na rynku obligacji, które było prawie najgorsze w historii finansowej ludzkości

– wyjaśnił.

Powyższe zaczyna mieć już poważne konsekwencje. W zeszłym miesiącu Bank Anglii został zmuszony do powrotu do luzowania ilościowego, aby powstrzymać szybko rosnące stopy kapitalizacji swoich 10- i 30-letnich obligacji skarbowych, co prawie doprowadziło do niewypłacalności wielu funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii.

Hayes twierdził, że inne banki centralne ostatecznie pójdą w tym samym kierunku. Na przykład Europejski Bank Centralny (EBC) już kupuje obligacje niektórych swoich słabszych gospodarczo państw członkowskich.

Do tego UE cierpi na brak taniej energii, co jest efektem m.in. wojny na Ukrainie i ogólnych zaniedbań w tym sektorze. Zdaniem Hayesa może to zaszkodzić produktywności gospodarczej i pozycji Niemiec jako eksportera, powodując, że kraje, z którymi Niemcy prowadzą wymianę handlową, przestaną kupować swoje produkty za euro, które już i tak słabnie w stosunku do dolara. W takiej sytuacji “tak jak każdy inny naród, wyemitują więcej obligacji na pokrycie transferów fiskalnych”.

W efekcie rentowność owych obligacji wzrośnie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. W ten sposób UE rozszerzy swoją politykę luzowania ilościowego na Niemcy i wszystkie inne rynki w Unii.

arthur hayes kurs eth

Kryptowaluty i złoto

Na tym wszystkim skorzystają kryptowaluty i złoto.

Biorąc pod uwagę, że rynki złota i kryptowalut są znacznie mniejsze, niż rynki pieniędzy fiducjarnych, mogą zacząć nieproporcjonalnie mocno rosnąć w odpowiedzi na problemy współczesnego świata.

Ten proces nie będzie natychmiastowy

– dodaje jednak Hayes. Jego zdaniem wzrosty napędzą polityki socjalne poszczególnych krajów, których rządy będą chciały uspokoić nastroje społeczne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 596,70 USD-0,77%
Ethereum logo
EthereumETH
3912,66 USD3,93%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,22 USD0,30%
Solana logo
SolanaSOL
165,41 USD-0,61%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3913,04 USD3,96%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,81%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,17 USD-3,46%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,40 USD0,54%