bitcoin.pl logo
BTC-5.24%
Bitcoin
$63,432.91231 853 zł
Ethereum
2021-08-05
2 min czytania

Hard fork London Ethereum wszedł już w życie!

Paweł Bińkowski
Paweł BińkowskiRedaktor Bitcoin.pl
ethereum opłaty
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Hard fork Ethereum nazwany London wszedł dzisiaj w życie na bloku 12 965 000. Aktualizacja wprowadza pięć kluczowych zmian w sieci, z których najbardziej istotną jest EIP-1559.

Czy EIP-1559 obniży koszty transakcji?

Choć mówi się, że EIP-1559 obniży koszty transakcji na Ethereum, nie jest to do końca prawda. Zamiast tego, pozwoli on użytkownikom lepiej oszacować, ile tak naprawdę kosztuje transakcja. Oznacza to, że zamiast ślepo amortyzować transakcję dodatkowym gazem, aby zapewnić, że górnicy ją przetworzą, użytkownicy mogą być bardziej precyzyjni w swoich szacunkach - co prawdopodobnie spowoduje, że będą płacić mniej. W pewnym sensie obniży to więc koszty transakcyjne. Jednak nie do końca w taki sposób, w jaki mogłoby się wydawać. Według Tima Beiko, dewelopera z Ethereum Foundation, koszta transakcji nie zmniejszą się 20-krotnie, ale raczej o 20%. EIP-1559 zapoczątkuje również coś, co niektórzy nazywają erą "ultradźwięków" dla Ethereum.
Po wprowadzeniu hard forka, koszty transakcji, które wcześniej były płacone górnikom, będą teraz spalane i usuwane z obiegu. Wśród użytkowników Ethereum panuje przekonanie, że w miarę spalania ETH, dojdzie do kryzysu podaży. A ponieważ popularne sektory w ekosystemie, w tym zdecentralizowane finanse (DeFi) i niewymienne tokeny (NFT), tworzą większy popyt na kryptowalutę, jej cena powinna wzrosnąć. london hard fork  

Hard fork spalił już 1,1 mln USD w Etherze

Aktualizacja EIP-1559 Ethereum spaliła już ETH o wartości 1 miliona dolarów. Do łańcucha zostało już dodanych kilka deflacyjnych bloków, w których ilość spalonego ETH jest wyższa niż nagrody za blok (2 ETH). W chwili pisania tego tekstu, Ethereum spaliło 408,84 ETH - około 1,1 miliona dolarów po obecnych cenach rynkowych. Według danych z ultrasound.money, największymi "spalaczami" ETH są póki co Uniswap, OpenSea i Tether.

O autorze

Paweł Bińkowski
Paweł Bińkowski

Zafascynowałem się Bitcoinem w 2012 roku i niedługo później na swoim komputerze zacząłem kopać pierwsze BTC. Wtedy jeszcze traktując to jako zajawkę założyłem bloga na temat Bitcoina, gdzie opisywałem podstawy działania tej kryptowaluty. Kilka lat później zostałem redaktorem naczelnym portalu Bitcoin.pl. Od ponad dekady działam na styku edukacji, biznesu i innowacji, współpracując z największymi giełdami i startupami z rynku kryptowalut. Wraz z moim zespołem wprowadzam naszych odbiorców w świat cyfrowych aktywów i Web3. Kontakt w sprawie współpracy: pawel.binkowski@bitcoin.pl

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności