za
cardano hard fork alonzo

Hard fork Alonzo w sieci Cardano – wszystko co musisz wiedzieć

2021-08-23
Dla wnikliwych

Jak informowaliśmy ostatnio na łamach naszego portalu, zespół Cardano ogłosił datę wprowadzenia aktualizacji Alonzo. Od tego czasu cena ADA zyskała ogromny impet i osiągnęła nowy rekord wszechczasów. Zastanawia cię jednak, czym jest hard fork Alonzo oraz jakie nowe funkcje wprowadzi do projektu? Już wyjaśniamy!

Czym jest hard fork Alonzo?

Hard fork Alonzo jest poważną aktualizacją sieci Cardano, w której wprowadzona zostanie długo oczekiwana funkcjonalność smart kontraktów. Smart kontrakty to elementy kodu, które są automatycznie wykonywane, gdy zostaną spełnione określone warunki. Po aktualizacji Alonzo, każdy będzie mógł tworzyć i wdrażać swoje własne smart kontrakty na blockchainie. To z kolei utoruje drogę dla zdecentralizowanych aplikacji (dapps).

Aktualizacja systemu, która ma zostać w pełni wprowadzona w trzecim kwartale, oznacza koniec ery Shelley i początek fazy Goguen. Chociaż nie określono jeszcze finalnej daty zakończenia hard forka Alonzo, deweloperzy przez długi czas ciężko pracowali nad sieciami testowymi. Trzymali się przy tym zdefiniowanego roadmapu, który został podzielony na tzw. “epoki”.

Epoki Cardano

Roadmap rozwoju Cardano jest podzielony na sześć głównych etapów, lub tzw. “epok”. Każda z nich ukierunkowana jest na rozszerzenie funkcjonalności sieci.

  • Byron – Ustanawia fundamentalny kod Cardano. Umożliwia użytkownikom wymianę waluty ADA, nazwanej tak na cześć rewolucyjnej programistki Ady Lovelace, oraz wydobywanie ADA za pomocą algorytmu konsensusu proof-of-stake.
  • Shelley – Skupia się na decentralizacji sieci poprzez zachęcanie użytkowników do utrzymywania własnych węzłów. Głównym celem tej epoki jest upewnienie się, że węzły, czyli pojedyncze komputery, są zarządzane przez zróżnicowaną grupę uczestników sieci, a nie przez małą, scentralizowaną grupę.
  • Goguen – Wprowadza do sieci możliwości zawierania smart kontraktów, pozwalając deweloperom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na bazie Cardano.
  • Basho – Poprawia wydajność sieci Cardano, aby była w stanie skalować się i przetwarzać więcej transakcji. Ta epoka wprowadza również łańcuchy boczne (sidechainy). Jest to sposób na skalowanie sieci przy wykorzystaniu wielu blockchainów.
  • Voltaire – Wprowadza system głosowania i skarbca dla samowystarczalnego zarządzania. Użytkownicy będą mogli postawić swoje fundusze, aby mieć wpływ na przyszły rozwój sieci.

Cardano jest obecnie w końcowej fazie ery Shelley. Ta faza rozwoju dodała wiele nowych funkcji do Cardano. Wśród nich znalazły się m.in. protokół proof-of-stake znany jako Ouroboros, system zachęt i delegacji, który nagradza uczestników i lepsze wsparcie dla portfeli.

Oferując nagrody dla tych, którzy uruchomią pełne węzły – uczestników sieci, którzy pobiorą cały blockchain Cardano – Cardano zachęca do rozwoju blockchaina.

Od czasu swojej premiery w dniu 29 lipca 2020 r. Shelley wprowadził dwa duże hard forki: Allegra i Mary. Allegra wprowadziła mechanizm blokowania tokenów, który pozwala użytkownikom zablokować tokeny Cardano w ramach przygotowań do głosowania on-chain (które ma się pojawić w Voltaire, końcowym etapie rozwoju). Z kolei Mary wprowadziła wsparcie dla tokenów Cardano Native Tokens (CNT). Te natywne tokeny są podobne do standardów tokenów ERC Ethereum i umożliwiają użytkownikom tworzenie i wdrażanie własnych tokenów na blockchainie Cardano, w tym NFT.

Cardano działa przy użyciu własnego “hard fork combinator” – systemu, który łączy dwa różne protokoły (takie jak Byron i Shelley) na jednej księdze. Wszystko po to, aby zapewnić płynne przejście między fazami. Jednym z problemów, jakiego doświadczyli twórcy Cardano podczas hard forków, było to, że po ich uzgodnieniu, część społeczności nadal nie przestawiała się na nową wersję. Mogło to być spowodowane tym, że nie zgadzali się ze zmianami lub po prostu nie przejmowali się aktualizacją. Tak czy inaczej, combinator pozwala węzłom na uruchamianie wielu wersji jednocześnie. Oznacza to, że przejścia są płynne, a aktualizacje bezproblemowe.

cardano hard fork alonzo co to jest

Etapy hard forka Alonzo

Hard fork Alonzo jest podzielony na trzy główne fazy oznaczone kolorami.

  • Alonzo Blue
  • Alonzo White
  • Alonzo Purple

Istnieją również dwie mniejsze fazy po Alonzo Purple, nazwane “Alonzo Red” i “Alonzo Black”. Każda faza zasadniczo dodaje więcej użytkowników do sieci testowej i pozwala zidentyfikować błędy, które mogą wymagać poprawek.

Alonzo Blue wprowadził inteligentne kontrakty przy udziale około 50 uczestników technicznych, głównie operatorów puli stakingowych (SPO). Podczas tej fazy znaleziono i poprawiono błędy związane m.in. z walidacją.

Alonzo White wprowadza więcej funkcji i rozszerza grono uczestników w stosunku do Alonzo Blue. Podczas tego etapu do sieci dołączą setki nowych użytkowników, którzy przejdą przez coś w rodzaju “obozu szkoleniowego”, który będzie testował możliwości sieci. Ten eksperyment jest prowadzony przez IOG – główną firmę rozwojową stojącą za Cardano, kierowaną przez byłego współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona. Firma spodziewa się, że ta faza potrwa około dwóch do czterech tygodni.

Alonzo Purple stanie się w pełni publiczną siecią testową i przyjmie do sieci tysiące uczestników. Ten szczególny etap jest podzielony na dwie odrębne fazy, “light purple” i “dark purple”. Pierwszy z nich pozwoli na proste smart kontrakty, podczas gdy drugi na bardziej te bardziej złożone.

Następnie nastąpi końcowa faza kolorów – Alonzo Red/Alonzo Black. Jej celem jest usunięcie ostatecznych błędów i przygotowanie finalnego wydania hard forka. Po tym etapie będzie bardzo trudno wprowadzać zmiany. Dlatego ważne jest, aby te dwie fazy były przeprowadzone bardzo uważnie.

Podział na etapy zwiększa gwarancję jakości, jako że kod jest zamrożony, a giełdy mogą przygotować się do aktualizacji. Dopiero wtedy Alonzo mainnet oficjalnie uruchomi ostateczny kod.

Era Goguen, nazwana tak na cześć słynnego informatyka Josepha Goguena, pozwoli na rozwój dappów w sieci Cardano. Wszystko za sprawą nowych możliwości Alonzo w zakresie inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty są istotnymi elementami dappów, które umożliwiają im działanie bez pośredników. W tej fazie ma zostać wydana platforma do budowania smart kontraktów o nazwie The Plutus Platform. Pozwoli ona na budowanie dappów wszystkim użytkownikom – zarówno tym obeznanym z technologią, jak i nowicjuszom.

Czym jest platforma Plutus?

Plutus używa natywnego języka programowania Cardano, Haskell. Plutus i Haskell korzystają z tej samej bazy kodu dla rozwoju off- i on-chain. Oznacza to, że zasadniczo kodowanie jest identyczne. Nie będzie więc żadnych komplikacji z językami programowania podczas tworzenia smart kontraktów. To pozwala kontraktom Plutusa na bycie jeszcze bardziej prostymi i testowanie. Dzięki temu deweloperzy będą mogli doskonalić swoje produkty pod kątem znacznie bardziej intensywnych obciążeń.

Hoskinson wyjaśnił, że Haskell został wybrany, ponieważ jest to “kod o wysokim stopniu pewności” (zdolny do zapewnienia wyższego stopnia pewności, że kod działa zgodnie z założeniami).

Wielokrotnie w sektorze blockchain, kod nie do końca odpowiada intencjom dewelopera. W rezultacie może dojść do kradzieży milionów dolarów lub awarii aplikacji. Przykładem może być nie do końca dopracowany smart kontrakt Solidity, który padł ofiarą włamania.

Dzięki Haskell, można lepiej dopasować intencje do kodu, ponieważ język ten, choć skomplikowany, został zaprojektowany do precyzyjnego działania.

Plutus Core

Jest jeszcze Plutus Core, który jest językiem programowania łączącym smart kontrakty z blockchainem Cardano. Kiedy programista skończy tworzyć swój kod za pomocą Plutusa, jest on kompilowany do Plutus Core. Tam jest on jest upraszczany dla blockchaina Cardano. Ta metoda pozwala Cardano lepiej radzić sobie z danymi i zająć mniej miejsca na dysku.

Dla mniej zaawansowanych technicznie entuzjastów przygotowano Marlowe, nowy język DSL, który pozwala każdemu użytkownikowi tworzyć i testować własne smart kontrakty bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności programistycznych. Marlowe jest zbudowany na bazie Haskell i Plutus, ale jest to bardziej element konstrukcyjny do tworzenia smart kontraktów.

Dzięki łatwiejszej produkcji smart kontraktów i rozwojowi Cardano, łatwo można sobie wyobrazić potencjalne możliwości. Jeżeli spojrzymy na Ethereum, widzimy setki projektów, które mogą być ponownie wdrożone, kontynuowane, a nawet ulepszone w sieci Cardano. Przykładem może być tu Uniswap, Aave i wiele innych protokołów DeFi. Projekty, które wymagają szybszej prędkości transakcji, będą czerpać ogromne korzyści z niskich kosztów transakcyjnych na Cardano. Już teraz ponad 65 projektów obiecuje wydać swoje wersje na Cardano po hard forku Alonzo. Należą do nich m.in. Synthesis, Miniswap, Stasis i CardWallet.

Łatwiejsze tworzenie dappów przyniesie ze sobą więcej projektów. W swoim filmie Africa Vision, Hoskinson wspomniał, że projekty te będą ostatecznie konkurować z wieloma instytucjami finansowymi w świecie rzeczywistym. Ich celem jest nawet zastąpienie tych instytucji bardziej sprawiedliwymi systemami, dającymi wolność ekonomiczną tym, którzy jej potrzebują.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności