za
Cyberprzestępca przygotowuje się do skoku.

Hakerzy ukradli 3 mln dolarów podszywając się pod dziennikarzy krypto

2023-06-14
Kryptowaluty
Binance Launchpool

Cyberprzestępstwa stają się codziennością, czego doskonałym przykładem jest iście filmowa kradzież hakerów z grupy Pink Drainer. Wykorzystali oni Discorda oraz Twittera, aby podszywać się pod dziennikarzy kryptowalutowych i działać w stylu antybohaterów filmu Who am I?.

Hakerzy wykorzystali szeroki wachlarz manipulacji socjotechnicznych, aby skutecznie wyłudzić dane uwierzytelniające od prawie dwóch tysięcy ofiar. Phishing celowany był w ofiary korzystające z usług kryptowalutowych Mainnet oraz Arbitrum. Finalnie skradziono z nich cyfrowe aktywa o łącznej wartości 2 997 307 dolarów.

Socjotechnika, czyli skuteczny wytrych biohackingu

Przed phishingiem starają się ostrzegać dziś praktycznie wszyscy. Nie zmienia to faktu, że wystarczy odrobina umiejętnie wykorzystanych socjotechnik i na takie wyłudzanie danych dają się nabrać nawet najbardziej wpływowe osoby w świecie nowoczesnych technologii.

Według informacji zebranych przez Bleeping Computer, jedna z ofiar dała się okraść z NFT wartych 327 000 dolarów. Co więcej, hakerzy z Pink Drainer atakowali już kilka wpływowych osób, takich jak Mira Murati, dyrektorka technologii w OpenAI, czyli firmy odpowiedzialnej za ChatGPT.

Cyberprzestępca czeka na swoją ofiarę.

Phishing nadal niezwykle skuteczny

Choć ostrzeżeń związanych z oszustwami internetowymi jest ogromna ilość, okazuje się, że phishing nadal jest bardzo skuteczny. W przypadku grupy hakerskiej Pink Drainer, cyberprzestępcy podszywali się pod dziennikarzy popularnych serwisów kryptowalutowych, takich jak Cointelegraph lub Decrypt.

W trakcie korespondencji z ofiarami używali oni klasycznych przykładów socjotechnik, aby atakowana osoba skorzystała z fałszywej strony internetowej przygotowanej przez hakerów. Następnie instruowali oni swoje ofiary, aby dodały do zakładek w przeglądarce przycisk zawierający spreparowany kod JavaScript. W ten oto sposób hakerzy wchodzili w posiadanie tokenów Discorda, dzięki czemu mogli się logować na koncie ofiary bez konieczności posiadania danych logowania.

Warto dodać, że cyberprzestępczy skok Pink Drainer jeszcze się nie zakończył i nadal próbują oni „łapać” swoje ofiary. Według serwisu Bleeping Computer, hakerzy nadal będą celowali w znane osoby posiadające kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa.

Z tego powodu trzeba zachować szczególną ostrożność i weryfikować tożsamość osób podających się za dziennikarzy i przedstawicieli mediów. Skuteczność hakerów wynika przede wszystkim ze stosowania socjotechnik uwypuklających nasze słabości, czyli ufność oraz podatność na manipulacje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 262,27 USD0,45%
Ethereum logo
EthereumETH
3031,72 USD1,80%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
577,93 USD0,36%
Solana logo
SolanaSOL
167,38 USD4,13%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD1,16%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3028,87 USD1,85%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,65 USD-0,58%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-0,18%