za
Hakerzy od biblioteki Ledgera.

Hakerzy od biblioteki Ledgera ukradli co najmniej 484 000 USD!

Zuchwały atak, który sparaliżował 14 grudnia praktycznie całą przestrzeń Web3 okazał się nie tylko głośny medialnie, ale także i skuteczny. Hakerzy od biblioteki Ledgera zdołali ukraść co najmniej 484 000 USD w cyfrowych aktywach. Tak przynajmniej wynika z danych platformy Lookonchain, analizującej łańcuchy bloków. Ilość ofiar i łub cyberprzestępców może być jednak wyższy.

Hakerzy od biblioteki Ledgera sparaliżowali Web3 na co najmniej kilkanaście godzin

Dane platformy Lookonchain analizującej blockchain wskazują, że hakerzy od biblioteki Ledgera ukradli co najmniej 484 000 USD w cyfrowych aktywach. Sam Ledger nie potwierdził jeszcze oficjalnie tej informacji, jednak straty mogą być zdecydowanie wyższe. Zainfekowanie ConnectKit od Ledgera złośliwym kodem drenującym portfele spowodowało szkody nie tylko u użytkowników, ale także na wizerunku firmy. Straty te mogą iść w setki tysięcy USD.

O ataku na bibliotekę Ledgera w pierwszej kolejności informowali użytkownicy portalu X (Twitter). Pierwsze wpisy o zainfekowaniu biblioteki, z której korzysta ogromna ilość aplikacji Web3 pojawiły się w południe czasu polskiego. Cała społeczność Web3 bardzo szybko zainteresowała się tematem, co widoczne było po przejściu w tryb offline takich aplikacji Web3, jak Zapper, SushiSwap, Balancer, czy Revoke.cash.

Niemniej jednak szkody spowodowane sprytnie przeprowadzonym atakiem mogą być znacznie, znacznie szersze. Przykładem na to jest reakcja firmy MetaMask, która twierdz, że użytkownicy ich gorącego portfela także mogli paść ofiarami cyberprzestępców. MetaMask apeluje do swoich użytkowników o zaktualizowanie aplikacji.

Hakerzy od biblioteki Ledgera podczas włamania.

Jakie konsekwencje będzie miał Ledgerowy incydent z 14 grudnia?

Zainfekowanie ConnectKit Ledgera okazało się mieć wpływ na cały sektor Web3 z uwali na liczne aplikacje Web3 korzystające z tej biblioteki. Hakerzy byli w stanie zrobić to wszystko pod nosem Ledgera, co zdecydowanie wzburzyło kryptowalutową społeczność, zaś na portalu X padło wiele pytań. Choć do końca nie wiadomo jest, jak wielka jest skala ataku i ile cyfrowych aktywów wyparowało z portfeli użytkowników, tak można przypuszczać, że sprawa będzie ciągnęła się przez najbliższe tygodnie.

Ledger będzie chciał naprawić swój wizerunek nie tylko przez załatanie wyłomu w bibliotece, ale także przez odnalezienie cyberprzestępców. Ten drugi akt odkupieńczy może być niezwykle trudny do zrealizowania. Niemniej jednak sytuacja z 14 grudnia jak na tacy pokazała, w których miejscach potrzebne są wzmożone działania na rzecz cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu Web3 jest w stanie ewoluować i dostosowywać się do aktualnych metod stosowanych przez cyberprzestępców.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności