za
kursBTC

Gwałtowny wzrost kursu BTC – ponad 90% w ciągu miesiąca

2015-11-04
Biznes
1,5% dla maluszka

W ciągu ostatniego miesiąca kurs Bitcoina wzrósł z 240$ do 460$ co daje wzrost na poziome 91%. Powstaje więc pytanie co przyczyniło się do tak gwałtownego wzrostu jego wartości?

 

 

W ciągu ostatniego miesiąca kurs Bitcoina wzrósł z 240$ do 460$ co daje wzrost na poziome 91%. Powstaje więc pytanie co przyczyniło się do tak gwałtownego wzrostu jego wartości?

 

Z góry należy podkreślić, że tego typu akcje nie są dla Bitcoina niczym nowym ani szczególnym. Przez ostatnie miesiące przyzwyczailiśmy się do stabilnego kursu jednak z historycznego punktu widzenia duże wahania kursu są dla Bitcoina typowe.

 

Trzeba też podkreślić, że często gwałtowne ruchy cen niezwiązane są z żadnym wydarzeniem i ciężko doszukiwać się logicznych powodów takiej sytuacji.

 

Jest jednak kilka potencjalnych powodów które mogą wyjaśniać w pewnym stopniu ostatni gwałtowny wzrost kursu.

 

Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim okresie się znajdujemy. Za nami największa bańka w historii Bitcoina która miała swoje ATH (najwyższy punkt) 2 lata temu. Po ATH przyszło typowe dla schematu bańkowego załamanie, odbicie i wyznaczenie nowego dołka czyli najniższego punktu bańki który przypadł na styczeń tego roku (~150$). Tym sposobem prawdopodobnie zakończyliśmy ostatni etap bańki. Taki sam schemat miał miejsce podczas bańki w 2011 roku (ATH 32$) oraz w kwietniu 2013 (266$). Nie jest to jakiś wyjątkowy schemat ale powszechnie znany schemat typowy dla większości rynków (schemat podręcznikowy).

 

schemat-bańkahttp://www.ritholtz.com/blog/2014/03/where-are-we-in-the-bubble-and-mania-cycle/ 

 

Po każdej bańce kurs pozostawał w konsolidacji (stabilizacja kursu) lub nieznacznie i powoli rósł. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: niepewność co dalej po bańce i “lizanie ran”. Wielu inwestorów sparzonych poprzednią bańką zachowuje szczególną ostrożność, są mniej skłonni do śmiałych decyzji.

 

Patrząc z historycznego punktu widzenia w przypadku kursu BTC, po każdym okresie konsolidacyjnym (po bańkowym) prędzej czy później następował punkt zapalny (szybszy i gwałtowny wzrost) który dawał początek nowej bańce.

 

Jednak bardzo ryzykownym i nieodpowiedzialnym było by stwierdzić, że również teraz tak się to potoczy. Bańki nie są dobre dla całego projektu i mu szkodzą. Nie można jednak lekceważyć znaczenia długotrwałej konsolidacji która w swoisty sposób magazynuje energię tak jak w przypadku napinania łuku i końcowego wystrzału (uwolnienie gromadzonej energii).

 

Taki właśnie wystrzał typowy dla okresu konsolidacyjnego prawdopodobnie ma właśnie miejsce. Jednak, mogło się to też potoczyć w druga stronę, nagłym i gwałtownym spadkiem kursu. Jest kilka powodów które mogły się przyczynić do powstania pozytywnego “punktu zapalnego”.

 

  • 1. Uznanie Bitcoina za środek płatniczy oraz zwolnienie transakcji wymiany z podatku VAT na terenie Unii Europejskiej. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Bitcoina które ma ogromy wpływ na rozwój bitcoinowej infrastruktury oraz swobodną wymianę BTC na waluty tradycyjne.

 

  • 2. Rekordowe inwestycje w 2015 roku w startupy bitcoinowe. Można z całą pewnością stwierdzić, że 2015 rok był najlepszym rokiem dla rozwoju bitcoinowej infrastruktury.

 

  • 3. Rozgłos w mediach oraz wiele publikacji (między innymi książek) dotyczących Bitcoina. W dużej mierze, Bitcoin zyskał rozgłos również dzięki jego technologii – blockchaina (łańcucha bloków).

 

  • 4. Kolejną niepotwierdzoną i tylko spekulacyjną przyczyną takiego stanu rzeczy jest chińska kontrola kapitału i ucieczka w kryptowaluty . Również doniesienia, że niektóre giełdy znów zaczynają przyjmować depozyty w walucie tradycyjnej wywołały niemałe poruszenie w środowisku. Jednak, do tych przypuszczeń należy podchodzić ostrożnie i z dystansem.

 

  • 5. Popularna jest też teza, że pozytywnie na kurs wpłynął start pełno licencjonowanej giełdy Gemini braci Winklevoss

 

Trudno jest tu wskazać na konkretną przyczynę, prawdopodobnie wszystkie w/w punkty przyczyniły się do podwyższenia nastrojów na bitcoinowym rynku. Jednak najważniejszą informacją wdaje się wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zwolnienia transakcji wymiany BTC z podatku VAT. Na to wydarzenie kurs zareagował najbardziej gwałtownie.

 

Należy też podkreślić, że kurs bardzo często reaguje odwrotnie niż można się tego spodziewać czyli po dobrych wiadomościach następuje spadek ceny. Bardzo gwałtownie reaguje też na wszelkiego rodzaju plotki, a po ich potwierdzeniu następuje reakcja przeciwna. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że kurs często zachowuje się nieobliczalnie i wbrew logice a wszelkie inwestycje w Bitcoina to wielkie ryzyko.

 

Co dalej?

 

Z historycznego punktu widzenia i według utartych przez Bitcoina schematów można snuć przypuszczenia, że w przeciągu kolejnych tygodni/miesięcy możemy mieć do czynienia z kolejną bańką. Jednak mając na uwadze, nieprzewidywalność i nieobliczalność kursu równie dobrze, możemy mieć powrót do dolnego poziomu ostatniej bańki czyli ~150$. Nie ma pewności, czy schemat bańkowy już się zakończył (mimo pozytywnej analizy technicznej), to można stwierdzić wyłącznie po fakcie. Nie wykluczone więc, że prawdziwy dołek ostatniej bańki jeszcze przed nami.

 

Inną opcją która pasuje do typowego schematu rynków związanych z nową technologią jest powolny wzrost który następuje po wielkiej bańce, kolejnej może już nie być a kurs zacznie się z czasem stabilizować.

 

 nowetechnologieschemat1

 

Mając na uwadze, wszystkie opcje, jeszcze raz przestrzegamy przed wszelkimi inwestycjami (głównie krótkoterminowymi) w zakup bitcoinów gdyż jest to inwestycja bardzo dużego ryzyka. Dużo bezpieczniejszą opcją jest inwestycja w bitcoinową infrastrukturę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na inwestycję w same bitcoiny to z historycznego punktu widzenia najlepiej na takiej inwestycji wyszli inwestorzy długoterminowi którzy przechowują bitcoiny przez lata, najgorzej “gracze” którzy próbowali załapać się na bańkę lub zarobić na gwałtownych ruchach kursu. Jednak inwestycja długoterminowa również jest inwestycją wysokiego ryzyka gdyż nie wiemy jak potoczą się losy całego projektu.

 

Treści artykułu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest wyrazem osobistych poglądów autora. Nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

 

 Zdjęcie: bitcoinwisdom.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności