za
Wskaźnik Przyszłej Inflacji

GUS przestaje publikować wstępne dane o inflacji

2020-03-31
Wiadomości
European Halving Party 2024

Główny Urząd Statystyczny (GUS) zmienia swoją strategię dot. raportów, które informują nas o wstępnej inflacji. Wcześniej instytucja podawała takie dane 15 dnia każdego miesiąca. Teraz zdecydowała się wstrzymać takie publikacje. Wszystko przez koronawirusa.

GUS nie chce publikować wstępnych danych dot. inflacji

“Uprzejmie informujemy, że w związku z wprowadzonym stanem epidemii oraz związaną z tym zmianą organizacji badania cen detalicznych (komunikat GUS z dnia 18 marca br.) Główny Urząd Statystyczny wstrzymuje opracowywanie szybkich szacunków wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych do odwołania”

– czytamy w komunikacie GUS.

Już wcześniej instytucja informowała o problemach związanych z przeprowadzaniem swoich badań:

“W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Państwa jednostki, klientów i pracowników statystyki publicznej, uprzejmie informujemy, że w najbliższym czasie ankieterzy statystyczni nie będą, jak dotychczas, odwiedzać Państwa punktów handlowych i zakładów usługowych w celu notowania bieżących cen. Nie możemy jednak zaniechać pełnienia naszej podstawowej misji, jaką jest dostarczanie rzetelnych danych m.in. o bieżącej sytuacji w zakresie zmian cen konsumpcyjnych (o inflacji), niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania gospodarki narodowej, co wynika z ustawy o statystyce publicznej.

W związku z powyższym od 16 marca do odwołania przyjęliśmy nową organizację badania cen detalicznych, która zakłada pozyskanie od Państwa jednostek danych drogą telefoniczną lub mailową.”

Powodem są więc kwestie logistyczne. Przynajmniej oficjalnie…

Inflacja w Polsce

Przypomnijmy, że w ostatnich czasach inflacja w naszym kraju mocno wzrosła. W lutym wyniosła – według metodologii unijnej – 4,1 proc. Wyprzedziły nas więc tylko Węgry z wynikiem 4,4 proc.

Początek 2020 r. to okres ogólnego dużego skoku inflacji. Ta w styczniu – z kolei zdaniem GUS-u – miała dynamikę już na poziomie 4,4 proc. To najwyższy skok od 2011 r. Obecna polityka NBP – dot. obniżenia stóp proc. – może doprowadzić do dalszego wzrostu cen w naszym kraju.

Na rynkach widzimy też słabnięcie polskiej waluty względem innych walut fiat. Prawdopodobnie to jednak tylko początek problemów naszej gospodarki.

Doczekaliśmy się bardzo ciekawych czasów. Chyba jednak nikt z nas o tym nie marzył w tym zakresie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności