za
Griffith areszt

Virgil Griffith, programista Ethereum, znów trafił za kratki

2021-07-21
Ethereum

Programista Ethereum, Virgil Griffith, ponownie trafił do więzienia. Powód? Ponoć naruszył warunki zwolnienia za kaucją. Próbował uzyskać dostęp do swoich środków na giełdzie Coinbase.

Virgil Griffith znowu za kratkami

Nakaz aresztowania został wydany przez sędziego okręgowego USA, Kevina Castela. Miało to miejsce po tym, jak Griffith podobno próbował uzyskać dostęp do swoich środków w Ethereum. W efekcie najprawdopodobniej spędzi teraz kolejne dwa miesiące za kratkami.

Rozprawa sądowa odbędzie się dopiero 21 września. Zarzuca mu się współpracę z Koreą Północną, w wyniku której reżim Kimów mógłby móc obchodzić sankcje, jakie nałożyli na niego Amerykanie. Grozi mu za to do 20 lat więzienia.

Według Law360, sędzia Castela uznał, że zaistniało ryzyko ucieczki programisty Ethereum. Jego aktywa są bowiem warte aż milion dolarów. Próbował uzyskać do nich dostęp na Coinbase.

Prokuratura nakazała aresztowanie Griffitha dnia 9 lipca, bowiem naruszył on warunki zwolnienia za kaucją. Dotyczyły one m.in. ograniczeń związanych z korzystaniem przez niego z Internetu.

Programista rzekomo skontaktował się z Coinbase, by giełda wyłączyła na jego koncie funkcję bezpieczeństwa. Podobno chciał, by uwierzytelnianie dwuskładnikowe przestało działać. Powód? FBI przejęło jego smartfon, który służył do logowania.

Obrona stwierdziła, że próba uzyskania dostępu do Coinbase została podjęta nie przez programistę, ale jego rodzinę w Alabamie, choć na jego prośbę.

Griffith areszt

Współpraca z Koreą Płn.

Griffith został postawiony w stan oskarżenia 7 stycznia 2020 r., co miało miejsce po jego aresztowaniu w listopadzie 2019 r. Prokuratura twierdzi, że wziął udział w spisku mającym na celu pogwałcenie międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych.

Władze federalne uważają, że wspierał wysiłki Korei Północnej, która próbowała objeść sankcje USA. Sam Griffith pojawił się też na konferencji na temat blockchaina w Pjongjangu w kwietniu 2019 r.

W październiku 2020 r. Griffith złożył wniosek o oddalenie zarzutów o spisek, twierdząc, że jego prezentacja na konferencji w kwietniu 2019 r. zawierała powszechnie dostępne informacje, w związku z czym nie świadczył „usługi” północnokoreańskim urzędnikom. W następnym miesiącu prawnicy reprezentujący rząd USA określili ten argument jako „absurdalny”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności