za
Grayscale Investments

Grayscale nie upubliczni swoich rezerw

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Grayscale przekazało, że nie będzie podążało za nowym trendem na rynku kryptowalut i nie opublikuje składu swoich rezerw. Jak twierdzi, nie byłoby to bezpieczne posunięcie.

Grayscale nie powie nam, jakie ma rezerwy

W niedawnym wątku na Twitterze Grayscale próbowało uspokoić swoich zaniepokojonych sytuacją na rynku inwestorów. Zapewniało, że ​​każdy z produktów, jakie oferuje, jest należycie zarejestrowany jako odrębny podmiot. Dodało, że przepisy regulujące każdy z kryptowalutowych trustów uniemożliwiają sprzedaż, pożyczanie lub transferowanie aktywów bazowych.

W kolejnym tweecie Grayscale zapewniło, że ​​kryptowaluty, jakie posiada, są bezpieczne dzięki usłudze powierniczej Coinbase. Ta ostatnia to zaś regulowana i notowana na giełdzie platforma do handlu kryptowalutami w Stanach Zjednoczonych.

Mimo tego wszystkiego Grayscale odmówiło jednak opublikowania rejestru swoich rezerw. Wyjaśniło, że Coinbase, jako powiernik, przeprowadza okresowe weryfikacje tychże, ale jako taki nie ujawnia adresów w blockchainie ani żadnych informacji uważanych za poufne. Ze względów bezpieczeństwa nie udostępniamy publicznie takich informacji, podało Grayscale.

Czy ma to jakieś znaczenie?

Tzw. dowód rezerw (z ang. the Proof of Reserves) to po prostu sposób, w jaki użytkownicy mogą sprawdzić, czy dana firma posiada określone rezerwy. Zwiększa to wiarygodność takiego podmiotu. Można uznać, że gdyby FTX wcześniej poinformowało o tym, że rezerwy giełdy to głównie tokeny FTT, firma ta upadłaby wcześniej, może jednak generując przy tym znacznie mniej strat inwestorów i szkód dla rynku.

grayscale etf btc

W tym wszystkim chodzi o to, aby zapewnić użytkownikom możliwość weryfikacji aktywów danej firmy za pomocą technik, które zapewniają przejrzystość danych.

Binance niedawno zgodziło się współpracować z Vitalikiem Buterinem w celu wdrożenia nowego protokołu potwierdzania rezerw, który ma być bardziej wydajny i bezpieczny niż obecne metody.

Grayscale ​​uznano jakiś czas temu za podmiot, który w najlepszy sposób daje możliwość uzyskania ekspozycji na rynek kryptowalut wśród klientów instytucjonalnych.

Warto przypomnieć, że Grayscale próbowało przekształcić swój trust w Bitcoin ETF. SEC nie wyraziło jednak na to zgody.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności