za

Binance wyprzedaje tokeny FTT o wartości 584,8 mln USD. Kurs spada o 10%. Co to oznacza dla giełdy FTX?

Nexo Earn Aplikacja

Wiele wskazuje na to, że jesteśmy świadkami początku konfliktu pomiędzy jednymi z dwóch największych podmiotów z sektora kryptowalut. Mowa tu o giełdach Binance oraz FTX. Co się wydarzyło?

Binance vs. FTX

Genezy nowopowstałego konfliktu można upatrywać w niedzielnym poranku, gdy token giełdy FTX – FTT –  gwałtownie zanurkował po pojawieniu się pogłosek, że gigantyczny wieloryb posiadający 23 mln tokenów FTT, którym prawdopodobnie jest właśnie giełda Binance, może zrzucać posiadane zasoby. W ich następstwie tych informacji kurs FTT zaczął spadać o 10%.

Na Twitterze momentalnie pojawiły się głosy, że kryzys może doprowadzić do likwidacji FTX, nawiązując do „spirali śmierci” w stylu upadku ekosystemu Terra. Korzystając z okazji część użytkowników na Twitterze oskarżyło dyrektora generalnego FTX, Sama Bankman-Fried, o oszustwo związane z tokenem FTT.

Zanim doszło do korekty ceny tokena giełdy, w sieci pojawił się raport, który ujawnił wewnętrzne dokumenty finansowe FTX. Dowiadujemy się z niego, że giełda FTX oraz powiązany z jego dyrektorem generalnym fundusz hedgingowy – Alameda Research – pokrywają się. Jak czytamy w raporcie, bilans funduszu Alameda jest w dużej mierze podparty tokenem FTT, a więc opiera się na dość niepewnym gruncie. Mimo, że prezes funduszu – Caroline Ellison – zdementowała te informacja i zwraca uwagę na niekompletne dane, na rynku utrzymywała się niepewna atmosfera.

Dyrektor generalny Binance – Changpeng Zhao – również mógł się przyczynić do sytuacji kursu tokena FTT. CZ bowiem podał do wiadomości publicznej w niedzielę decyzję o likwidacji wszystkich pozostałych FTT na swoich rachunkach. Powołał się przy tym na wspomniane wyżej doniesienia.

Jak szacuje dyrektor generalny innej giełdy CryptoQuant – Ki Young Ju-  Binance jest w posiadaniu co najmniej 24 milionów tokenów FTT o wartości 547 milionów dolarów. Jest to kwota, która może mieć kluczowy wpływ dla rynku cyfrowych aktywów. CZ zaznacza, że ​​działanie jego giełdy jednak nie było „skierowane do konkurenta”:

Postaramy się to zrobić w sposób minimalizujący wpływ na rynek. Ze względu na warunki rynkowe i ograniczoną płynność oczekujemy, że zajmie to kilka miesięcy.

Caroline Ellison, dyrektor generalna funduszu Alameda, odpowiedziała na tą wiadomość, informując, że jej firma z przyjemnością kupiłaby tokeny po kursie 22 USD, co mogłoby zatrzymać na razie spadek wartości FTT:
https://twitter.com/carolinecapital/status/1589287457975304193?s=20&t=rA5OFIrzCGMOfcRosNsIhw

Chociaż CZ zwraca uwagę na fakt, że ​​decyzja o sprzedaży całości posiadanych tokenów FTT nie jest skierowana przeciwko jej konkurentowi, działanie Binance wskazuje na coś innego. Z tego powodu bardzo dziwne wydaje się ogłoszenie o pozbyciu się tak licznej ilości tokenów przed faktyczną wyprzedażą. W ten sposób wszyscy pozostali uczestnicy rynku będą mogli sprzedać swoje zasoby przed spadkami. Powstaje zatem pytanie, jaką intencją w tym wszystkim kieruje się Zhao? Co więcej, podgrzał atmosferę publikując tweeta, którym utwierdził wiele osób ze społeczności kryptowalut w obawie, że FTX może działać na zasadzie schematu Ponziego. CEO Binance napisał:

Likwidacja FTT to po prostu zarządzanie ryzykiem po wyjściu, uczenie się od LUNY. Udzieliliśmy wsparcia wcześniej, ale nie będziemy udawać, że kochamy się po rozwodzie. Nie jesteśmy przeciwko nikomu. Ale nie będziemy wspierać ludzi, którzy za ich plecami lobbują przeciwko innym graczom z branży.

Analityk Dylan LeClair ostrzega, że „obecnie są przeprowadzane duże ataki spekulacyjne” oraz że „ta nadmierna dźwignia może być również wykorzystana do krótkiej sprzedaży”. Jak zauważa, widoczne „otwarte zainteresowanie FTT wzrosło 2,5-krotnie w ciągu ostatnich 24 godzin, około 100 milionów USD na mały rynek spot, niepłynny free float, a wkrótce więcej sprzedaży spot ”.

CZ nie kazał długo na siebie czekać i już rozpoczął pierwsze likwidacje. Binance potwierdziło, że transakcja z nieznanego portfela na Binance opiewająca na 30 milionów tokenów FTT o wartości około 584,8 miliona dolarów jest „częścią” wspomnianej likwidacji tokenów FTT.
https://twitter.com/cz_binance/status/1589329217874931712?s=20&t=Whit86YxLLkm8ifYH7JaXA

Dane on-chain wskazują również, że FTX wydaje się w uruchamiać w trybie ekspresowym fundusze w odpowiedzi na likwidację FTT przez Binance.

CEO CryptoQuant poinformował za to, że presja ataków skierowanych w Bankman-Frieda i token FTT rośnie. Rezerwa stablecoina FTX właśnie odnotowała najniższy poziom w ciągu roku. Stanowią one „jedynie 51 mln USD na razie , -93% w ciągu ostatnich dwóch tygodni”.

Co więcej, wolumen godzinowych wypłat z giełdy FTX dla ETH właśnie osiągnął najwyższy poziom w historii, a także rezerwę tokenów FTT na wszystkich giełdach. Obecnie 60% podaży w obiegu znajduje się na giełdach, co wskazuje na rosnącą presję sprzedaży tokenów FTT.

W międzyczasie Bankman-Fried próbował uspokoić rynek i poinformował na Twitterze:

Przetworzyliśmy już dziś miliardy dolarów wpłat/wypłat; będziemy kontynuować. (podejmujemy kontrole antyspamowych w celu przetworzenia większej liczby – przepraszamy, jeśli je masz. Osiągamy maksymalność wydajność stawki węzłów, będziemy kontynuować.) Trwa również mnóstwo konwersji USD na stablecoiny.

I na koniec –  powinieneś robić, co chcesz i handlować, gdzie chcesz. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy zostają; a kiedy to minie, przywitamy wszystkich z powrotem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności