Grayscale: Cardano jest niedowartościowane w stosunku do Ethereum

Kryptowaluty

Według raportu Grayscale, Cardano może być niedowartościowane. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromny wzrost popularności projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. […]

Według raportu Grayscale, Cardano może być niedowartościowane. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromny wzrost popularności projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wzrost adopcji projektu Charlesa Hoskinsona

Grayscale zasugerował, że cardano może być niedowartościowanym projektem w zestawieniu z Bitcoinem i Ethereum. Niedzielny raport podkreśla, że w ciągu ostatniego roku fundamenty trzeciej największej kryptowaluty poprawiły się we wszystkich aspektach.

Cardano wraz z aktualizacją Alonzo wprowadziło funkcjonalność smart kontraktów. Utorowało to drogę do budowania w sieci zdecentralizowanych aplikacji. Aktualizacja spowodowała też, że projekt Charlesa Hoskinsona stał się bezpośrednim konkurentem dla innych blockchainów, takich jak Ethereum, Solana, Avalanche i Polkadot.

Według raportu, Cardano obecnie rozlicza „większą wartość płatności na jednostkę kapitalizacji rynkowej niż jego bezpośredni konkurenci”. Sugeruje to, że projekt może być niedowartościowany. Sieć rozliczyła ponad 1,6 biliona dolarów w całkowitej wartości transakcji on-chain w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jest to wynik o około 40% mniejszy niż w przypadku Ethereum i 50% w przypadku Bitcoina. Tymczasem jego kapitalizacja rynkowa jest o około 80% i 90% niższa niż tych dwóch największych monet.

cardano hard fork alonzo co to jest

Czy Cardano może wyprzeć Ethereum?

Cardano może być również niedowartościowane w stosunku do Ethereum „na podstawie wartości rynkowej przypadającej na aktywnych miesięcznych użytkowników”. Projekt prowadzony przez IOHK ma obecnie około 2,8 miliona aktywnych miesięcznie użytkowników. Ethereum z kolei zbliża się do 7 milionów. W raporcie czytamy:

Wartość Ethereum na użytkownika wynosi ~ 55 000 USD, podczas gdy wartość Cardano wynosi ~ 30 000 USD. Może to sugerować, że Cardano jest niżej wyceniane w stosunku do swojej największej porównywalnej sieci kryptowalutowej, Ethereum, w oparciu o tę konkretną metrykę.

Poza wzrostem adopcji użytkowników, Cardano odnotowało również znaczny wzrost wykorzystania. Sieć przetwarza obecnie ponad 115 000 transakcji dziennie. Jest to 13-krotny wzrost od początku 2021 roku. Co więcej, przychody z opłat płaconych stakerom ADA „wzrosły o współczynnik 65”.

Grayscale dodaje również, że sieć ma jeszcze długą drogę do zaoferowania konkurencyjnego ekosystemu DeFi. Podczas gdy od 12 września smart kontrakty są dostępne na mainnecie od, na blockchainie nie zbudowano jeszcze w pełni funkcjonalnych zdecentralizowanych aplikacji.

Tagi
ada bitcoin btc Cardano ETH Ethereum Grayscale

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.