za
cardano inteligentne kontrakty

Cardano z powodzeniem wdrożyło smart-kontrakty!

Cardano zakończyło swój słynny hard fork Alonzo, którego celem było wprowadzenie w sieci projektu inteligentnych kontraktów.

Cardano i inteligentne kontrakty

12 września Cardano przekazało na Twitterze, że wspomniana aktualizacja została pomyślnie zakończona. Dzięki temu w sieci będzie można realizować smart kontrakty.

Twórcy projektu zauważają, że dopiero teraz zaczyna się ich prawdziwa “misja“:

Tutaj naprawdę zaczyna się misja, gdy my – cała społeczność – zaczynamy realizować wizję, nad którą wszyscy pracowaliśmy od tak dawna. Budowa zdecentralizowanego systemu, który rozszerza tożsamość ekonomiczną i możliwości na wszystkich i wszędzie.

Alonzo umożliwia pisanie inteligentnych kontraktów na bazie Cardano przy użyciu skryptów Plutus, które zespół programistów opisuje jako „specjalnie skonstruowany język programowania i realizacji inteligentnych kontraktów przy użyciu funkcjonalnego języka programowania Haskell”.

Twórcy proszą jednak też społeczność kryptowaluty, by ta zachowała racjonalne oczekiwania względem nowego projektu. Dodają jednak, że fani Cardano “mogą spodziewać się wyrafinowanego ekosystemu gotowych dla konsumentów aplikacji DApp dostępnych natychmiast po aktualizacji”.

Rywalizacja z Ethereum

Cardano stara się rywalizować z Ethereum m.in. w zakresie hostingu, tworzenia zdecentralizowanych finansów (DeFi) i aplikacji Web3. Możliwe, że walka ta ma po części charakter osobisty, bowiem główny twórca ADA, Charles Hoskinson, był współtwórcą Ethereum. Jak na razie to jednak ta druga sieć jest głównym rynkiem dla DeFi, DAO czy NFT. Jej pozycję może wzmocnić dodatkowo reforma Ethereum 2.0, która usunie większość obecnych bolączek projektu (skalowalność i wysokie opłaty za korzystanie z jej możliwości).

ADA, kryptowaluta Cardano, w ostatnim czasie mocno zyskała pod względem wyceny. Głównie dzięki szumowi medialnemu dotyczącemu smart kontraktów. Kurs wzrósł o aż 192% z lokalnego minimum 1,06 USD do 3,10 USD, którą to cenę udało się osiągnąć na początku września.

Jednak od tego czasu kurs ADA spadł i przez ostatni tydzień znajdował się na poziomie między około 2,30 a 2,80 USD, co sugeruje, że wielu spekulantów mogło zainwestować w projekt nie dlatego, że wierzy w jego długofalowy sukces, ale temu że liczyli oni na krótkoterminowy skok ceny.

W momencie pisania tych słów 1 ADA kosztuje ok. 2,43 USD, co przekłada się na 16-procentowy spadek ceny w skali 7 dni.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności