za

Liderki branży blockchain – wywiad z Gracy Chen, dyrektorką zarządzającą w Bitget

2023-03-08
Wywiady
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś wywiadu udzieliła nam Gracy Chen, dyrektorka zarządzająca wiodącej europejskiej giełdy kryptowalut Bitget. Ze względu na wyjątkowy charakter wywiadu oraz dzień publikacji, dedykujemy go wszystkim naszym czytelniczkom.

Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet życzy zespół Bitget oraz redakcja Bitcoin.p! Dziękujemy, że jesteście z nami 🙂

Spis treści

1. Gracy, jako jedna z liderek w branży kryptowalut, jakie wyzwania napotkałaś na swojej drodze i jak je pokonałaś?

Chociaż jako społeczeństwo osiągnęliśmy już taki postęp w zwiększaniu różnorodności płci, kobiety nadal napotykają liczne wyzwania w swojej karierze. Istnieją wyczerpujące statystyki na ten temat. Ale sytuacja się zmienia i nie możemy narzekać ani prosić o pobłażliwość czy specjalne warunki. Jestem wdzięczna moim kolegom i partnerom biznesowym i uważam, że branża blockchain jest jednym z tych sektorów, w których różnorodność płciowa, etniczna i wiekowa osiągnęły najwyższy poziom. Zdecydowanie łatwiej o to w krypto, niż w innych dziedzinach, takich jak sport – gdzie, przykładowo, kobieta miałaby pełnić rolę sędziny meczu piłkarskiego męskich drużyn. W krypto rzeczywiście możemy zapomnieć o tego typu podziałach.

2. Jaką radę dałabyś kobietom, które chcą wejść do branży kryptowalutowej, czy to jako inwestorki, czy profesjonalistki?

Profesjonalizm, odpowiedzialność i ciężka praca są szczególnie cenione na rynku kryptowalut i blockchaina. Nie należy również skupiać się na problemach, ale szukać możliwości. Branża blockchaina jest postępowa i niezwykle rzadko można się tutaj spotkać z uprzedzeniami etnicznymi czy płciowymi. Dlatego: ucz się, pracuj i nie bój się brać odpowiedzialności, a zaprocentuje to uznaniem i sukcesem.

3. Jak, twoim zdaniem, branża kryptowalut może stać się bardziej inkluzywna i zróżnicowana, zarówno pod względem płci, jak i innych niedoreprezentowanych grup?

Branża kryptowalutowa ma tę zaletę, że jest stosunkowo nowa, dynamiczna i silnie skupiona na tworzeniu społeczności. Istnieje mniej uprzedzeń w porównaniu do bardziej tradycyjnych rynków i jest więcej miejsca na rozwój, niezależnie od wieku czy płci. Organizacje lub społeczności poświęcone określonym profilom użytkowników lub omawiające konkretne tematy to świetny sposób, aby zacząć i poczuć się częścią tej branży. Istnieje już wiele organizacji skupiających kobiety i/lub osoby niebinarne, które z pewnością będą się rozwijać w nadchodzących latach.

4. Jak widzisz rolę kobiet w branży kryptowalut w najbliższych latach? Czy uważasz, że zobaczymy więcej inwestorek oraz pań na stanowiskach kierowniczych?

Kobiety mają bardzo duży potencjał i uważam, że niedługo zaczniemy obserwować ich więcej na stanowiskach kierowniczych. Przede wszystkim mają wysoko rozwiniętą empatię – co stanowi w końcu podstawową zaletę osób aspirujących na stanowiska managerskie. Ich zaangażowanie może poprawić kulturę firmy i stworzyć bardziej zróżnicowane i inkluzywne miejsce pracy. Głównym powodem, dla którego nie ma obecnie wystarczającej liczby liderek w sektorze, jest brak zaufania w niektórych dziedzinach. W miarę rozwoju sektora i pojawiania się nowych możliwości, w najbliższej przyszłości możemy zobaczyć więcej firm lub protokołów prowadzonych przez kobiety.

5. W jaki sposób Twoja giełda kryptowalut podchodzi do kwestii różnorodności i inkluzywności, zarówno pod względem płci, jak i obecności niedoreprezentowanych grup?

Dziś możemy z dumą nazwać Bitget firmą kryptowalutową przyjazną kobietom, gdzie około 40% stanowisk managerskich zajmują kobiety. I ta liczba wciąż rośnie. W Bitget szanujemy naszych pracowników i rozumiemy, że wszyscy zebrali się tutaj, aby dzielić się swoją pasją do nowych technologii – cenimy komunikację wprost i proaktywny sposób myślenia nastawiony na wyniki. Wiek, płeć i narodowość nigdy nie były dla nas kryteriami przy zatrudnianiu. Panuje u nas atmosfera demokracji bez ścisłej hierarchii, gdzie każdy pracownik może skontaktować się bezpośrednio z menedżerami, by uzyskać pomoc i wsparcie. Wszystko to sprawia, że naszemu zespołowi HR bardzo łatwo jest zajmować się kwestiami różnorodności i inkluzywności, ponieważ nasza działalność jest międzynarodowa i zróżnicowana.

6. Jaka jest Twoja ogólna ocena obecnego stanu rynku kryptowalut? Jakie trendy uważasz za szczególnie interesujące?

Kilka znaczących wydarzeń w 2022 roku wpłynęło na zaufanie ludzi do rynku kryptowalut. Mają tendencję do bycia bardziej ostrożnymi i skupiania się na “bezpieczniejszych” inwestycjach. Rzeczywiście, możemy zauważyć lekkie ożywienie dwóch głównych kryptowalut BTC i ETH w ciągu ostatnich kilku tygodni. Mimo niedźwiedziego rynku, niektóre sektory radzą sobie dobrze i z powodzeniem podbiły lub podbijają rynek masowy:

  • Blue-chip NFT – Celebryci kochają blue-chip NFT. Odkąd Stephen Curry kupił i zmienił swój awatar na Twitterze na kryptowalutę, NFT wystrzeliło na księżyc. Ludzie tworzą społeczności w oparciu o to, jakie NFT posiadają. NFT sprawia, że ludzie stają się sobie bliżsi. W 2022 roku kilka głównych studiów filmowych i wytwórni muzycznych wydało już swoje własne NFT. Trend ten z pewnością będzie kontynuowany w 2023 r.
  • Gry on-chain / GameFi – StepN to dApp “move-to-earn”, który stał się wiralowy na początku tego roku. Zachęcając miliony użytkowników do zdrowszego trybu życia i nagradzając ich za bieganie, StepN wykreował wartości społeczne, które mocno wybijają się ponad to, co oferowało Web2.
  • DAO – Ludzie uwielbiają pracować, bawić się i rozmawiać z osobami o podobnych zainteresowaniach i przekonaniach. W oparciu o to, całkowita liczba DAO i wskaźniki ich uczestnictwa znacznie wzrosły. W formie DAO, społeczność dzieli się wiedzą na temat tego samego projektu i wspólnie podejmuje decyzje o jego rozwoju. To właśnie członkowie DAO jednoczący się w ważnych dla siebie sprawach sprawiają, że cała branża staje się lepszym miejscem.

Fundament położony w 2022 roku będzie punktem wyjścia dla wielu ważnych projektów i innowacji. Biorąc to pod uwagę, rok 2022 można uznać za niezwykle pożyteczny (choć trudny) dla branży blockchaina. Pozwolił bowiem rynkowi wyciągnąć ważne wnioski, aby wejść w nową fazę.

7. Jak dowodzona przez Ciebie giełda podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem w przestrzeni kryptowalut? Jakie kroki podejmujecie, aby zapewnić bezpieczeństwo aktywów swoich klientów?

Odpowiednie zabezpieczenie aktywów użytkowników na naszej platformie było głównym priorytetem od pierwszego dnia prac nad Bitget. Po upadku FTX, naszym pierwszym działaniem było uruchomienie funduszu reparacyjnego o wartości 5 milionów dolarów, aby pomóc partnerom poszkodowanym w tej sprawie. Dodatkowo zwiększyliśmy Fundusz Ochrony Bitget do 300 milionów dolarów z przejrzystymi adresami portfeli i gwarancją braku
wypłaty przez 3 lata. O ile mi wiadomo, nasz Fundusz Ochrony jest drugim co do wielkości wśród wszystkich CEXów do tej pory.

Następną rzeczą, nad którą pracowaliśmy, jest nasz Proof-of-Reserves. Narzędzie do weryfikacji “Merklevalidator” stworzyliśmy wewnętrznie i z wolnym dostępem do kodów open-source na GitHub. System pokazuje nie tylko stan rezerw jako całość w firmie – poszczególni użytkownicy mogą również użyć go jako narzędzia do zweryfikowania swojego własnego konta. W ten sposób każdy może być pewien, że stosunek giełdowych aktywów do środków użytkowników zawsze wynosi co najmniej 1:1.

Poza działaniami finansowymi, Bitget pracuje intensywnie nad bezpieczeństwem platformy. Nasz zespół ds. bezpieczeństwa przyjął takie środki zaradcze jak zaawansowane systemy kontroli ryzyka oraz zarządzania bezpieczeństwem, zaufane szyfrowanie portfela i wiele innych. Tak, żeby cyberbezpieczeństwo było na jak najwyższym poziomie, a wszelkie zagrożenia pod kontrolą.

8. Jak postrzegasz tokeny NFT? Czy uważasz, że NFT mają jakieś praktyczne i znaczące zastosowania? Jeśli tak, który z nich jest Twoim ulubionym?

Ostatnio, token BLUR stał się głośnym tematem rozmów. Jako nowicjusz wśród rynków i agregatorów NFT, wyróżnia się on spośród innych istniejących platform głównie ze względu na doskonałe strategie operacyjne i modele airdropów. Airdropy Blur’a zachęcają większą liczbę użytkowników do aktywnego składania ofert na NFT notowane na platformie, co w rezultacie poprawia płynność ich tokena. Jednocześnie, zerowe opłaty transakcyjne i funkcja dostosowania wynagrodzenia dla twórców wstrząsnęły istniejącym rynkiem NFT. Ponieważ Blur wykazał wysoki potencjał jako projekt, Bitget był wśród pierwszej partii giełd, które wprowadziły ten token do obrotu.

Moim zdaniem NFT mogą być skategoryzowane jako PFP, sztuka generatywna, aktywa w grze, Soulbound Tokeny, itp. Najwięcej dyskusji jest jednak wokół NFT wizerunkowych (PFP). Posiadanie określonego typu NFT może przynieść użytkownikom poczucie przynależności do określonej społeczności. Oprócz tego posiadają także wartość inwestycyjną, przynoszą satysfakcję z tożsamości, ekspozycję osobowości i inne wartości. Dzięki NFT, grupa ludzi o wspólnych hobby może się łatwo rozpoznać. Ten zdecentralizowany model współpracy znacznie poprawia motywację i dumę z bycia częścią społeczności. Wraz z ciągłą akumulacją i rozwojem projektów, mogą wręcz powstawać nowe narracje kulturowe. Bitget ma oko na rynki NFT. W związku ze wzrostem wolumenu handlu NFT przewidujemy, że produkty finansowe związane z NFT staną się coraz ważniejsze w przyszłości. Z dużą chęcią wchodzimy we współprace w tym zakresie.

9. Jak Cyfrowe Waluty Banków Centralnych (CBDC) wpłyną na ekosystem kryptowalut? Postrzegasz CBDC jako uzupełnienie czy raczej przeszkodę dla istniejących kryptowalut? Jesteś za, czy przeciw bezgotówkowej społeczności?

Stablecoiny i CBDC mogą w jakiś sposób współistnieć w przyszłości – wszystko będzie zależne od regulacji nakładanych na te pierwsze oraz tempa adopcji tych drugich. Natywne dla krypto stablecoiny, posiadające większe niż wymagane pokrycie, takie jak DAI, nadchodzący crvUSD i GHO od firmy Aave reprezentują etos decentralizacji blockchain i mogą mieć potencjał, aby w przyszłości stać się mainstreamowymi stablecoinami.

Chciałabym zobaczyć większą liczbę CBDC ze zróżnicowaną ilością węzłów. Takich, w których przepływ informacji nie jest w pełni zależny od określonej instytucji (np. banku centralnego). Chciałbym również zobaczyć CBDC, które mają dobrą interoperacyjność technologiczną. Wszystkie te kwestie uczyniłyby CBDC bardziej kompatybilnymi z istniejącym ekosystemem blockchaina.

CBDC mogą osłabić siłę banków komercyjnych oraz wpłynąć na stablecoiny i kryptowaluty w podobny sposób. Moim zdaniem, współpraca z większą liczbą krajów i polityka regulacyjna nastawiona na rynek masowy wesprą powszechną adopcję stablecoinów.

10. Jak według Ciebie rozwój AI wpłynie na kryptowaluty i blockchain w nadchodzących latach? Jakie możliwości oraz wyzwania przewidujesz?

AI jest wciąż na stosunkowo wczesnym etapie. Ostatnie osiągnięcia technologiczne rozszerzające ich zakres zastosowań oraz duże inwestycje poczynione przez instytucje – takie jak Microsoft – pokazują jednak, że technologia ta może się jeszcze znacząco rozwinąć w najbliższych latach. Przewiduje się, że AI będzie miało znaczący wpływ na branżę kryptowalutową. Możemy wyobrazić sobie, że za kilka lat AI uczyni handel kryptowalutami bardziej płynnym doświadczeniem poprzez zmniejszenie ryzyka. Głównie dzięki możliwości analizowania dużej ilości danych i tym samym dokonywania bardziej precyzyjnych prognoz rynkowych.

W Bitget już rozumiemy potencjał tej technologii. Rozszerzyliśmy Strefę Innowacji m.in. o tokeny związane z AI, aby ułatwić naszym klientom dostęp do takich innowacyjnych projektów.

Co więcej, idea używania botów AI – takich jak ChatGPT – do handlu, opiera się także na wykorzystaniu ich do tworzenia strategii handlowych. Tak, żeby pomóc początkującym, którzy sami takich strategii nie potrafią opracować. Przypomina to nieco funkcję copy trading na Bitget, pozwalającą użytkownikom automatycznie kopiować transakcje doświadczonych traderów.

Widzieliśmy ogromny popyt na tę usługę od czasu jej uruchomienia w maju 2020 roku. Przynosi ona bowiem wiele korzyści początkującym i zwiększa ich szanse na trafne rynkowe zagrania. Na dzień dzisiejszy produkt ten przyciągnął ponad 80 000 traderów i ponad 380 000 kopiujących. Obecnie użytkownicy Bitget korzystają z funkcji copy trading, aby śledzić strategie doświadczonych traderów. W przyszłości być może AI pomogą opracować konkretne strategie handlu kryptowalutami, które będą łatwe do kopiowania. Osobiście nie wiem jednak ile dokładnie czasu boty będą potrzebowały, aby ewoluować do tego poziomu.

11. Jaki będzie kurs Bitcoina w 2024 roku?

Czuję, że w ciągu najbliższych 2-7 miesięcy rynek wciąż będzie niezdecydowany i zmienny. Uważam, że nadal jest to rynek niedźwiedzi – przeszedł jednak z głębokiego rynku niedźwiedzia do zmiennego rynku niedźwiedzia. Aby z niego wyjść, potrzebna jest zewnętrzna stymulacja płynności, taka jak obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dlatego też, po zakończeniu krótkoterminowej zwyżki, BTC prawdopodobnie cofnie się do okolic 20 000+ USD i pozostanie w fazie akumulacji.

W ciągu najbliższych 8 miesięcy (lub więcej), przez zbliżający się halving BTC oraz oczekiwania dotyczące cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, presja kupna BTC będzie stopniowo wzrastać. Udział kapitalizacji rynkowej BTC (BTC.D) również będzie wzrastać. Jeśli efekt halvingu będzie się utrzymywał, to w 2024 roku rynek powinien odnotować silniejszy wzrost. Szacuję docelowy target cenowy powyżej 48 000 USD/BTC.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności