Wiadomości

GPW pracuje nad blockchainową platformą do inwestowania

Już od pewnego czasu mówiło się, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) pracuje nad utworzeniem specjalnej platformy, która ma wykorzystywać […]

Data publikacji: 21 sierpnia 2020

bitbay

Już od pewnego czasu mówiło się, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) pracuje nad utworzeniem specjalnej platformy, która ma wykorzystywać dobrodziejstwa technologii blockchain. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat.

GPW a sprawa blockchaina

gpwPowiedzieć, że dziś blockchain znajduje coraz szersze zastosowanie na różnych rynkach, to nie powiedzieć właściwie niczego. Nasz kraj co prawda nie wykorzystuje w pełni możliwości tej technologii, ale i na tym obszarze pojawiają się promyki nadziei.

Blockchainowa platforma GPW niemal na pewno powstanie. Jak ma działać? Będzie kojarzyć ze sobą spółki na wczesnym etapie ich rozwoju z potencjalnymi inwestorami. Z tego opisu wynika, że będziemy mieli do czynienia z rodzajem platformy crowdfundingowej.

Obecnie projekt jest realizowany równolegle na trzech płaszczyznach: inicjatywy prawne, wytwarzanie technologii platformy, działania biznesowe, tj. konsultacje z potencjalnymi uczestnikami, użytkownikami platformy – stwierdza biuro prasowe GPW w odpowiedzi na pytanie zadane przez ISBtech.

To jednak nie wszystko. Według informacji, jakie otrzymało ISBtech, projekt ma umożliwiać też bezpośrednie inwestowanie w tokeny projektów gier, co z pewnością dałoby wielkiego kopa rynkowi gamingu w Polsce.

Kiedy jednak platforma wystartuje? Jej wdrożenie to jeden z priorytetów GPW, wpisany w strategię GK GPW w perspektywie 2022 roku.

– Na pierwszym etapie GPW wprowadzi rozwiązanie oparte na technologii blockchain, które ma na celu umożliwienie pozyskania kapitału dla spółek – dodano. Ponoć rozpoczęcie testów przewidziane jest na drugą połowę 2021 r.

Wsparcie ze strony władz?

Jak zaś blockchain jest wykorzystywany przez aparat państwowy? Tu nadal nie wykosztuje się potencjału technologii. Pewnym negatywnym sygnałem są pogłoski o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji, do czego ma ponoć dojść w czasie rekonstrukcji rządu, która już się rozpoczęła.

Warto przy tej okazji przypomnieć jednak obietnicę wyborczą polityka Zjednoczonej Prawicy Wojciecha Murdzka, którą złożył nam jesienią zeszłego roku.

„Następna kadencja Sejmu to kontynuacja wielu realizowanych obecnie programów, to też podjęcie projektów zapowiadanych w wyborach. Będzie to kadencja walki o dobry rozwój gospodarczy.

Nie jest możliwe, aby wzrost gospodarczy, mający doprowadzić Polskę do czołówki państw najlepiej rozwiniętych mógł odbyć się bez innowacyjności, bez nowoczesnych technologii. Osobiście będę wspierał ten kierunek działań i jestem przekonany, że takie technologie jak blockchain a także prace nad innymi nowoczesnymi technologiami np. grafenem, prace nad sztuczną inteligencją będą wyróżniały Polskę.

W dialogu z osobami i podmiotami zaangażowanymi w te nowoczesne rozwiązania Zjednoczona Prawica będzie dążyła do tworzenia rozwiązań jak najkorzystniejszych dla rozwoju tych nowoczesnych gałęzi gospodarki”

– mówił nam w październiku 2019 r. Murdzek.

Jak uważacie? Rząd wspiera dziś rynek blockchaina?

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion