za
goldmansachs1

Goldman Sachs próbuje opatentować swój własny łańcuch bloków i kryptowalutę

2015-12-04
Wiadomości
European Halving Party 2024

Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, złożył wniosek o opatentowanie opracowanego przez siebie, systemu rozliczeń kryptowalutowych, – tj. autorskiego łańcucha bloków i związanej z nim kryptowaluty które, w ocenie GS posiadają potencjał, aby znacznie zoptymalizować współczesny rynek handlu papierami wartościowymi.

 

 

Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, złożył wniosek o opatentowanie opracowanego przez siebie, systemu rozliczeń kryptowalutowych, – tj. autorskiego łańcucha bloków i związanej z nim kryptowaluty które, w ocenie GS posiadają potencjał, aby znacznie zoptymalizować współczesny rynek handlu papierami wartościowymi.

 

I choć pierwotny dokument wystosowany przez bank trafił do właściwego biura patentowego już w maju zeszłego roku, US Patent and Trademark Office (amerykańskie biuro ochrony praw patentowych i znaków towarowych) zdecydowało się na jego publikację dopiero niedawno – jak dowiadujemy się ma być to typowy poślizg dla tej instytucji.

Kryptomoneta autorstwa Goldman Sachs nosi nazwę SETLCoin i jak zapewniają jej twórcy, stanowi ona narzędzie do „niemal natychmiastowej egzekucji i rozliczenia” elektronicznych transakcji handlowych, zarówno towarowych jak i tych związanych z transferem akcji czy obligacji.

 

Podczas gdy czołowe „parkiety” handlowe świata używają ultra-szybkich technologii do zdalnej realizacji poszczególnych zleceń, faktyczny (biurokratyczny) proces zmiany właściciela dla np. akcji czy obligacji może w tym przypadku trwać nawet do kilku dni. Jak zapewnia Goldman Sachs ich pomysł, zawarty w aplikacji patentowej numer 20150332395, zredukuje czas potrzebny do rzeczywistego transferu własności tego rodzaju, do ułamków sekund.

 

Głównymi inwestorami systemu o nazwie „Cryptographic Currency For Securities Settlement” są Paul Walker oraz Phil Venables.

 

Jak wyczytujemy z dokumentu patentowego GS:

 

„Protokół kryptowaluty obsługuje wirtualny portfel który, w zależności od implementacji, może być rachunkiem maklerskim jak i kontem walutowym do przechowywania i zarządzania walutą kryptograficzną.”

 

Systemy rozproszonej księgi inspirowane przez technologię łańcucha bloków Bitcoina, stanowią coraz częstszy podmiot testów prowadzonych również przez czołowe światowe banki, w tym GS. Ten na obecną chwilę zdaje się wyrastać na jednego z liderów branży w tej dziedzinie.

 

Sachs miał być jednym z „najhojniejszych” inwestorów podczas przeprowadzonej w kwietniu tego roku, rekordowej (bo dającej efekt w postaci ponad 50 milionów dolarów) rundy inwestycyjnej dla firmy oferującej usługi bitcoinowego portfela online – Circle.

 

Goldman Sachs należy również do specjalnie utworzonego konsorcjum banków, zajmującego się wspólnym zgłębianiem i testowaniem technologii łańcucha bloków.

SETLCoin jest indywidualną, niezależną np. od Bitcoina, kryptowalutą. Jednakże, ten ostatni wymieniany jest w dokumencie patentowym GS około 20 razy. W tym przykład wymiany na Bitcoiny i Litecoiny.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności