za
Talks-at-GS

Goldman Sachs organizuje panel dyskusyjny na temat Bitcoina

2015-06-22
Biznes
1,5% dla maluszka

 

 

Podobnie jak niedawno Google (w cyklu rozmów Talks at Google), tym razem nie kto inny, ale sam Goldman Sachs zdecydował się zorganizować dyskusję na temat technologii Bitcoina i łańcucha bloków.

 

Wśród ekspertów zaproszonych do panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Talks@GS – The Evolution of Bitcoin”, znaleźli się: Balaji Srinivasan, partner firmy Andreessen Horovitz, a także Jerry Brito, dyrektor wykonawczy Coin Center, zlokalizowanej w Waszyngtonie grupy typu non-profit, występującej w roli adwokata technologii i przedstawiciela grupy interesów związanych z Bitcoinem.

 

Rolę moderatora dyskusji objął Tom Jessop, dyrektor jednej z grup inwestycyjnych Goldman Sachs – Principal Strategic Investments. O samym wydarzeniu zaś, od wczoraj możemy dowiedzieć się również na oficjalnym koncie tweeterowym banku.

 

{youtube}watch?v=7-vYEsfsa30{/youtube}

 

W swoim wystąpieniu, Balaji Srinivasan (będący również założycielem Stanford Bitcoin Group) starał się pokrótce zaznajomić zebranych na konferencji słuchaczy z głównymi właściwościami i zaletami technologii.

 

Dlaczego my [Andreessen Horowitz] uważamy, iż Bitcoin będzie najważniejszą technologią tej dekady” – mogliśmy wyczytać na jednym z pierwszych slajdów, którymi podczas swojej prezentacji posiłkował się Srinivasan.

 

Przedstawiciel Andreessen Horowitz porównywał technologię Bitcoina do technologii Internetu oraz drogi rozwoju jaką ta przeszła w ostatnich latach – od w pełni scentralizowanych, zależnych od zewnętrznych operatorów telekomunikacyjnych procesów przesyłu danych, po technologie bezpośredniej komunikacji peer-to-peer, z którą coraz częściej mamy do czynienia dzisiaj. Na tej samej zasadzie (bezpośredniego, niezależnego przesyłu pakietów danych o określonej wartości) działają również protokoły płatności kryptowalutowych.

 

Niektóre z zalet Bitcoina, jakie podkreślał Srinivasan to między innymi brak odgórnych restrykcji co do ilości, wielkości czy też adresatów realizowanych za jego pomocą transakcji – w przeciwieństwie chociażby do tego z czym mamy do czynienia np. w przypadku transakcji bankowych.

 

Bitcoin to, jak określił to Srinivasan, „ujednolicony sposób przesyłu wartości” – nie tylko pieniędzy, ale także innego rodzaju pakietów danych, które taką wartość mogą posiadać – a więc np. szeroko pojętych cyfrowych kontraktów.

 

Inne z zalet technologii na jakich również skupiał się przedstawiciel Andreessen Horowitz to między innymi jej ogólnodostępność, a także fakt iż jest to technologia typu open source – jednocześnie już teraz w bardzo dużym stopniu niezawodna, a do tego w pełni skalowalna i przystosowana do ciągłej optymalizacji swojego funkcjonowania – pod postacią odpowiednich programowych „patchów”.

 

Te, a także wiele innych cech Bitcoina wpływają na jego bardzo dynamiczny rozwój w ostatnich latach, podkreśla Srinivasan. W Bitcoina, otaczającą go infrastrukturę, a także związane z nim przedsięwzięcia biznesowe już teraz pompowane są setki milionów dolarów. Jak dodaje przedstawiciel AH, na całym świecie mamy również do czynienia z coraz liczniejszą bazą zarówno klientów jak i handlowców, korzystających z płatności bitcoionowych.

 

Srinivasan zwracał również uwagę na fakt nierozłączności technologii łańcucha bloków oraz właściwej dla niego kryptowaluty. Ze swej na tury bowiem – bez obecności posiadających określoną wartość „cyfrowych żetonów”, stanowiących odpowiednią zachętę dla inwestycji w urządzenia składające się na jego ogólną infrastrukturę – sam łańcuch bloków nie będzie zdolny do w pełni efektywnego funkcjonowania.

 

Po prelekcji przedstawiciela AH, przyszedł czas na swobodną dyskusję i pytania ze strony moderatora, Toma Jessopa. Jedno z nich dotyczyło kwestii regulacji prawnych dotyczących technologii kryptowalut, a także faktu jak odnoszą się do tego poszczególne kraje.

 

Japonia i Wielka Brytania to, jak przyznali obaj zaproszeni do rozmowy eksperci, dwa przodujące obecnie na świecie kraje pod względem właściwego zrozumienia technologii kryptowalut i, co za tym idzie, wytworzenia dla nich odpowiedniego – tj. umożliwiającego nieskrępowany rozwój – środowiska regulacyjnego:

 

Japońscy ustawodawcy naprawdę zagłębili się i zrozumieli technologię [Bitcoina] i są teraz w dużym stopniu pozytywnie do niej nastawieni … To prawdopodobnie jedno z najbardziej liberalnych obecnie miejsc świecie pod względem podejścia regulacyjnego odnośnie Bitcoina” – przyznał Srinivasan.

 

W opinii Jerriego Brito, stopniowo coraz więcej krajów zaczyna postrzegać Bitcoina jako możliwość przyciągnięcia do siebie dodatkowych biznesów i związanego z tym kapitału. Źle na tym tle, jak mówi, nie wypadają również (wbrew pozorom) Stany Zjednoczone, zaś tamtejsi ustawodawcy, szczególnie w prywatnych konwersacjach, wydają się „dostrzegać potencjał technologii”, zdradza Brito.

 

Mikropłatności (do tej pory ekonomicznie nieopłacalne z perspektywy tradycyjnych systemów płatności), tutaj obaj eksperci byli ponownie zgodni, to obszar w którym w najbliższym czasie Bitcoin ma szansę na największy rozwój i zyskanie szerokiej, społecznej rozpoznawalności.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności