za
Coinbase otrzymało pożyczkę zabezpieczoną bitcoinem od Goldman Sachs

Coinbase otrzymało od Goldman Sachs pożyczkę zabezpieczoną bitcoinem

Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Coinbase została pierwszą firmą z sektora cyfrowych aktywów, która otrzymała zabezpieczoną bitcoinami pożyczkę od giganta bankowego, Goldman Sachs.

Gigant z Wall Street udziela pożyczki Coinbase

Coinbase otrzymało pożyczkę zabezpieczoną bitcoinem od Goldman Sachs

Bank Goldman Sachs poinformował, że udzieli pierwszej w historii pożyczki zabezpieczonej bitcoinem. Ta została udzielona gigantowi z rynku kryptowalut, giełdzie Coinbase. Żadna ze stron nie podała do wiadomości publicznej, o jakiej kwocie mowa.

Pożyczki oparte na BTC są od dawna znane kryptowalutowym firmom oraz zdecentralizowanych protokołom do dalszego użycia przy aplikacjach opartych m.in. na Ethereum. Jednakże ostatni ruch ze strony Goldman Sachs, który dał zielone światło dla tego rodzaju działań, w tym przypadku wsparcie dla Coinbase, sugeruje, że Wall Street coraz śmielej zagłębia się w rynek kryptowalut.

Brett Tejpaul, dyrektor Coinbase Institutional, przekazał Bloombergowi, że jest to pierwszy krok, w celu traktowania kryptowalut jako zabezpieczenia, będącego łącznikiem między gospodarką fiat i cyfrowym monetami.

Matthew Ballensweig, dyrektor zarządzający i współkierownik ds. handlu oraz pożyczek w głównym brokerze kryptowalut – Genesis, twierdzi, że w przypadku użycia bitcoina jako zabezpieczenia, proporcja wartości kredytu do wartości depozytu pozostaje w zakresie od 40% do 60%. Dla przykładu – gdy pożyczymy 100 dolarów, wartość BTC waha się w przedziale 167 – 250 USD jako zabezpieczenie pozostawione u pożyczkodawcy.

Coinbase otrzymało pożyczkę zabezpieczoną bitcoinem od Goldman Sachs

Banki coraz bardziej ufne wobec kryptowalut

Ruch ze strony Goldman Sachs jest niewątpliwie ważnym sygnałem dla gigantów bankowości, że kryptowaluty budzą coraz większe zaufanie.  Również mniejsze banki, mające przychylne nastawienie do kryptowalut, takie jak Silvergate Bank i Signature Bank, oferowały klientom kredyty zabezpieczone cyfrowymi aktywami. Do nich zalicza się również wspomniany już broker kryptowalutowy – Genesis.

Firma zajmująca się świadczeniem usług finansowych – Arca – w swoim raporcie zasugerowała, że Goldman Sachs mając na względzie rosnący popyt na kryptowaluty, poprzez partnerstwo z Coinbase testuje grunt przed zagłębieniem się w sektor tego typu aktywów.

W ostatnich miesiącach bowiem gigant bankowy z Wall Street coraz częściej prowadzi badania na temat kryptowalut. Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że bank zainteresował się tematyką tokenizacji oraz NFT. W marcu Goldman Sachs przeprowadził swoją pierwszą pozagiełdową transakcję opcjami na kryptowaluty z firmą inwestycyjną Galaxy Digital. Jest to pierwsza taka operacja wśród wszystkich największych amerykańskich banków i kamień milowy dla całego sektora.

Coinbase podało w swoim raporcie rocznym z 2021 r., że posiadało ponad 566 milionów dolarów w kryptowalutach, w tym ponad 183 miliony dolarów w samym bitcoinie . Ostatnio firma poinformowała, że ​​posiada ekwiwalenty gotówkowe w wysokości 7,1 miliarda dolarów, z wyłączeniem środków pieniężnych o ograniczonym dostępie i funduszy powierniczych klientów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 725,11 USD-2,05%
Ethereum logo
EthereumETH
3481,32 USD-1,95%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,79 USD-2,42%
Solana logo
SolanaSOL
148,41 USD-4,11%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3480,71 USD-1,95%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-1,35%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-2,52%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,57 USD3,33%