Amerykańska giełda FTX uruchomiła Solana NFT Marketplace

Amerykańska giełda FTX uruchomiła Solana NFT Marketplace

KryptowalutyNFT

Solana NFT Marketplace został oficjalnie uruchomiony – informuje giełda FTX za pośrednictwem postu udostępnionego na Twitterze z 12 października. Wszystkie elementy lub kolekcje NFT znajdujące się na nowej platformie będą oparte na blockchainie Solana. Zapowiedziano również plany obsługi tokenów opartych na Ethereum.

Nowa platforma dla NFT

Północnoamerykański oddział FTX.US popularnej giełdy umożliwi użytkownikom tworzenie, przechowywanie i handel tokenami NFT na łamach marketplace’u, który jest zintegrowany z platformą FTX.
Platforma będzie pobierać prowizje w wysokości 2% zarówno od kupującego, jak i sprzedającego za każdą transakcję, wraz z opłatą w wysokości 1 USD za wybicie lub wystawienie nowego NFT. Wszystkie tokeny na platformie będą korzystały z protokołu Metaplex Solana. Daje to na razie małą nadzieję na to, że tokeny te będą kompatybilne z innymi wiodącymi platformami.
Ze względu na amerykańskie przepisy, FTX będzie rygorystycznie weryfikować czy są spełniane wymagania KYC dotyczące handlu NFT, które nie są wymagane na innych rynkach, takich jak OpenSea. Może to zniechęcić m.in. artystów, którzy pragną pozostać anonimowi podczas promocji swoich prac.
FTX akceptuje przelewy bankowe i karty kredytowe w celu zakupu NFT, a nowo powstałe tokeny można wystawiać na sprzedaż w USD, SOL oraz ETH. Założyciel FTX i Solana Sam Bankman-Fried nie podał jak dotąd powodu, dla którego system został oparty wyłącznie na Solanie. Brett Harrison, prezes FTX.US, powiedział:

Zdecydowaliśmy się stworzyć dedykowaną platformę NFT na FTX US po wnikliwym zapoznaniu się z ekosystemem NFT. Zajął on masowo przenikać do popkultury, jednakże brakuje mu wciąż platformy, która zapewnia łatwy dostęp i ekspozycję dla głównego nurtu publiki.

Harrison poinformował również, że dostępnych jest już około 40 z 70 zweryfikowanych kolekcji.

Spadek ceny SOL i FTT

Natywny token SOL oparty na blockchainie Solana świetnie się piął w tym roku do góry, napędzany przez dynamikę giełdy FTX. Jednak SOL nieco dzisiaj spadł, zaliczając korektę o 5,5% w ciągu ostatnich 24 godzin.
Token spadł o 33% od poziomu swojego ATH z dnia 9 września, gdy jego cena wynosiła wtedy 213 USD. Trzeba oczywiście podkreślić to, że od początku sierpnia poszybował do góry prawie o 300%.
Token FTT FTX za to spadł o 2% w ciągu dnia i w momencie pisania tego artykułu zatrzymał się na poziomie 53 USD. Podobnie jak SOL zaliczył korektę o 37% z ATH o wysokości 84 USD, które zostało osiągnięte również 9 września.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Blockchain Solana Ethereum ftx kryptowaluty NFT SOL Solana tokeny

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.