za

Gibran Rakabuming Raka wiceprezydentem. Indonezja otworzy się na kryptowaluty?

1,5% dla maluszka

W kolejnym kraju wybory wygrał probitcoinowy polityk? 36-letni Gibran Rakabuming Raka, kandydat na wiceprezydenta startujący razem z kandydatem na prezydenta Prabowo Subianto, wygrał walkę o władzę w Indonezji – przynajmniej tak wynika z nieoficjalnych doniesień.

Gibran Rakabuming Raka wiceprezydentem?

Jak podał Reuters, duet Raka-Subinato wygrał wyścig do pałacu prezydenckiego. Obaj otrzymali aż 58-procentowe poparcie. Obecnie przeliczono 95% oddanych w wyborach głosów. Wątpliwe więc, by ostateczny wynik mocno się zmienił.

Raka to obecny burmistrz Surakarty. W grudniu 2023 r. powiedział, że on i jego partia planują zapewnić mieszkańcom Indonezji łatwiejsze inwestowanie w kryptowaluty i korzystanie z nich na codzień.

Jesteśmy wdzięczni za szybkie podanie wyników. Wszystkie dane, wszyscy ankieterzy, łącznie z tymi naszych rywali, wskazują na zwycięstwo Prabowo-Gibran w I turze

– powiedział prezydent-elekt, który już teraz zadeklarował, że on i jego współpracownicy “utworzą rząd składający się z najlepszych synów i córek Indonezji”.

Wróćmy jeszcze do tego, kim jest Raka. Jest synem biznesmena i obecnego prezydenta Indonezji Joko Widodo (pełni tę funkcję od października 2014 r. do teraz). Co ciekawe, kandydat na wiceprezydenta powinien mieć 40 lat, co teoretycznie wykluczało Rakę z walki o władzę. Indonezyjski sąd zdecydował jednak, że może on kandydować na urząd.

Kryptowaluty w Indonezji

Licząca ponad 277 milionów mieszkańców Indonezja jest czwartym pod względem liczby ludności krajem na świecie. Należy do niej ponad 17 000 wysp rozmieszczonych na przestrzeni tysięcy kilometrów od jej wschodniej i zachodniej granicy. Rząd w lipcu 2023 r. zgodził się na powstanie pierwszej lokalnej giełdy kryptowalut. W założeniu to jedyna legalna platforma do handlu cyfrowymi aktywami, jaka działa w kraju.

Indonezja zasadniczo nie pozwala swoim mieszkańcom na używanie kryptowalut do płatności za towary i usługi. W maju 2023 r. gubernator Bali, popularnego kierunku turystycznego Australijczyków i innych obcokrajowców, ostrzegł, że goście korzystający z płatności kryptowalutami zostaną „potraktowani w zdecydowany” sposób. Możliwe, że polityka przyszłego rządu zmieni ten stan rzeczy.

Probitcoinowy politycy rządzą już w Salwadorze i Argentynie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności