za
Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty

Gdzie trzymać kryptowaluty, aby były zabezpieczone? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Binance Launchpool

W dobie cyfrowej rewolucji finansowej, kryptowaluty, takie jak bitcoin, ethereum i inne, stały się nie tylko popularnym aktywem inwestycyjnym, ale także nowym sposobem na przechowywanie wartości. Jednak wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawia się fundamentalne pytanie: gdzie i jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Gdzie trzymać kryptowaluty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak oczywista jak mogłoby się wydawać. W ostatnim czasie oszustwa na kryptowaluty mocno przybrały na sile. Dzieje się tak za sprawą powracającego zainteresowania społeczeństwa w związku z niedawnymi wzrostami na rynku cyfrowych aktywów. Jednym z kluczowych aspektów inwestowania z sukcesami w kryptowaluty jest bezpieczeństwo przechowywania wirtualnych środków. Jako użytkownik możesz (i powinieneś) podjąć wysiłek w celu należytego zabezpieczenia swoich finansów cyfrowych. W tym artykule przedstawię szereg metod i narzędzi, których wykorzystanie zagwarantuje Ci spokojny sen. Poza tym, miło jest żyć z myślą, że jesteś bardziej świadomy i przygotowany na nieszczęśliwy wypadek niż 99% pozostałych inwestorów.

Aby uzmysłowić Ci jak ważne jest zadbanie o kwestie bezpieczeństwa walut wirtualnych, muszę w pierwszej kolejności odpowiedzieć na jedno nurtujące znaczną część początkującej krypto-społeczności pytanie. Czy bitcoina i inne kryptowaluty da się w ogóle ukraść? Nie dziwi mnie niewiedza w tej materii, bowiem jeśli coś wydaje nam się niedostępne namacalnie, pierwsze skojarzenie zapewne kieruje nas w stronę braku niebezpieczeństw w kwestii potencjalnej kradzieży. Jest jednak zupełnie odwrotnie.

Czy da się ukraść bitcoina i inne kryptowaluty?

Bitcoin, a także setki innych tokenów, istnieją naprawdę – w formie zapisu kryptograficznego na łańcuchu bloków (z ang. blockchain). W związku z tym, mogą zostać w każdej chwili skradzione z Twojego portfela lub konta giełdowego. Dlatego właśnie tak istotne jest nabycie kompleksowej wiedzy na temat chronienia się przed internetowymi niebezpieczeństwami oraz hakerami. Tych niestety w ostatnim czasie w branży krypto jest coraz więcej.

Ma to oczywiście związek z powracającym na rynek zainteresowaniem inwestorów tradycyjnych oraz wielkich graczy i przedsiębiorstw. Ci jednak, jak się okazuje, również nie są nieomylni. Niedawno głośna była sprawa kradzieży znacznej ilości ETH z portfela co-foundera Ethereum – Vitalika Buterina. Jeśli zawodnik takiej klasy dał się nabrać na sztuczki i gierki oszustów, ich ofiarą może paść każdy. Warto zatem, abyś – zdając już sobie sprawę z powagi omawianej sytuacji – realnie zadbał o bezpieczeństwo swoich środków. Jak zrobić to skutecznie?

Portfel umożliwiający bezpieczne przechowywanie kryptowalut

Jak zadbać o bezpieczeństwo kryptowalut?

Najważniejsza i najbardziej optymistyczna informacja jest taka, że nie jesteś bezbronny wobec ryzyka ataków hakerskich. Każdy użytkownik kryptowalut dysponuje szeregiem narzędzi mogących skutecznie uchronić środki przed niechcianą próbą zewnętrznej ingerencji. Problem jednak w tym, że wielu inwestorów albo uważa, że problem ten ich nie dotyczy (ci zazwyczaj kończą później z przysłowiową ręką w nocniku), albo zwyczajnie nie wiedzą jak zabezpieczyć swoje cyfrowe finanse. Dlatego właśnie przedstawię Ci teraz szereg możliwości, które pozytywnie wpłyną na prywatność i bezpieczeństwo kryptowalut. Zastosuj się do kilku z poniższych wskazówek, aby znacząco zwiększyć swoją protekcję w świecie wirtualnych aktywów.

Niewątpliwie kluczową decyzją na starcie przygody z cyfrowymi inwestycjami jest wybór odpowiedniego portfela. Dostępne możliwości możemy podzielić na trzy kategorie:

  1. Portfele online: To aplikacje lub wtyczki przechowujące klucze użytkownika w trybie online. Oferują niezwykłą wygodę i szybki dostęp do środków, ale są narażone na cyberataki i wyciek danych.
  2. Portfele sprzętowe: Są to fizyczne urządzenia, które przechowują klucze prywatne offline, zapewniając ochronę przed atakami hakerskimi. Przykładem kultowego portfela tego typu jest Trezor Model T, który poddałem ostatnio szczegółowej analizie. Największą zaletą urządzeń tego rodzaju jest bezpieczeństwo, ale wymagają one zainwestowania środków w ich nabycie. Niewątpliwie jednak, gra jest w tym przypadku warta świeczki.
  3. Portfele papierowe: To nic innego, jak wydrukowane klucze prywatne i publiczne. Są całkowicie odporne na ataki hakerskie, ale niosą znaczne ryzyko fizycznego zgubienia bądź zniszczenia. W praktyce, w dzisiejszych realiach przeszły już do lamusa.

Analizując dostępne opcje zabezpieczenia cyfrowych aktywów, łatwo można dojść do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednoczesne korzystanie z portfela online (np. Metamask) oraz portfela sprzętowego (np. Trezor Model T). Dzięki temu będziemy mieć zawsze łatwy, szybki i intuicyjny dostęp do naszych środków, bez obawy że klucze prywatne są w trybie online narażone na złośliwość hakerów. Ponadto będziemy jedynymi właścicielami naszych aktywów, bez konieczności korzystania z usług giełd kryptowalutowych, co w tej branży jest niezwykle istotnym przywilejem. Giełdy to dobre miejsca na zakup, jednak później rekomenduję przejąć na siebie odpowiedzialność zabezpieczenia własnego majątku.

Jak zminimalizować ryzyko ataku hakerskiego na kryptowaluty?

Stosując się do przedstawionych powyżej zasad bezpieczeństwa przechowywania cyfrowych aktywów, możemy być praktycznie w stu procentach pewni dobrej protekcji naszych środków. Nie należy jednak zapominać, że wszelkie transfery tokenów na scentralizowane platformy generują ryzyko wykradnięcia kolejnych danych, m.in. loginów i haseł. W tym celu powinieneś zadbać o dobre i trudne hasło, które uniemożliwi łatwe złamanie zabezpieczeń przez hakerów. Dodatkowym zabezpieczeniem danych w sieci będzie skorzystanie z dobrej jakości VPN-a. Pamiętaj jednak, że takie aplikacje w wersji darmowej nie są zazwyczaj skuteczne i przynoszą więcej problemów niż pożytku.

Kolejnym etapem po utworzeniu konta na danej platformie powinno być dołożenie wszelkich starań, aby zwiększyć poziom zabezpieczeń danych oraz aktywów. W tym celu skorzystaj z uwierzytelniania dwuetapowego, które przy każdej ważnej czynności będzie wymagać potwierdzenia tożsamości użytkownika przez czynnik taki jak SMS lub kod z aplikacji zewnętrznej.

Świat kryptowalut jest dynamiczny, a techniki stosowane przez cyberprzestępców nieustannie ewoluują. Dlatego ciągła edukacja i śledzenie aktualnych wydarzeń w branży są niezbędne. Świadomość zagrożeń to pierwszy, naturalny krok do osiągnięcia sukcesu, jakim w tym przypadku niewątpliwie jest uchronienie siebie i swoich pieniędzy przed nieuczciwymi praktykami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Miłośnik kryptowalut i Trader. Dziennikarz z pasji, na służbie od blisko 4 lat. Historia, ekonomia i biohacking to moje pasje.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności