za
gaz eth yuga labs

Cena gazu w sieci Ethereum wzrosła w wyniku nowej inicjatywy Yuga Labs

Cena gazu w sieci Ethereum rośnie. To efekt nowej inicjatywy Yuga Labs. Twórcy nowego metaverse spieniężyli NFT o wartości aż 300 mln USD.

Yuga Labs sprzedają NFT

Twórcy Bored Ape Yacht Club z Yuga Labs uruchomili sprzedaż NFT z kolekcji Otherdeed, które reprezentują cyfrowe akty własności ziemi związane z ich nowym przedsięwzięciem – Metaverse Otherside. W ramach akcji Yuga Labs zarobiło aż 319 milionów dolarów. Inwestorzy kupili 55 000 NFT.

Podczas gdy transakcji zakupu NFT Otherdeed można było dokonać tylko w apecoinie (APE), tokenie Yuga Labs, wymagało to również posiadania ETH, by opłacić gaz. Mechanika emisji ustalona przez Yuga Labs przewidywała sprzedaż NFT etapami, jednocześnie przewidując chwilowy wzrost cen gazu w Ethereum.

Wspomniany skok ceny gazu, do którego faktycznie doszło, sprowokował u twórców NFT pewną refleksję. Przeprosili za to, co stało się w Ethereum. Po tym dodali:

Wydaje się oczywiste, że ApeCoin będzie musiał przenieść się do własnego łańcucha, aby odpowiednio się skalować.

gaz eth yuga labs

Pięta achillesowa Ethereum

Niesławne, wysokie opłaty za gaz w sieci Ethereum od dawna niepokoją społeczność. Głównie z powodu sporego napływu nowych ekosystemów hostowanych na blockchainie, w tym związanych z NFT.

Podczas wywiadu z magazynem Time, twórca Ethereum, Vitalik Buterin, zauważył, że wysokie opłaty sieciowe obniżają użyteczność Ethereum.

– Opłaty są ogromnym problemem, jeśli chodzi o użyteczność Ethereum, zwłaszcza w przypadku rzeczy innych niż niektóre aplikacje finansowe, które ostatnio dominowały – powiedział.

Następnie dodał, że problem ogranicza rozwój projektu.

– Rzeczą, która obecnie uniemożliwia wykorzystanie Ethereum do fajnych rzeczy, są jedynie opłaty. Wydaje się, że to standardowa odpowiedź; w Ethereum jest duży problem społeczny, a największym powodem tego jest jedna rzecz techniczna, która nie została wykonana wystarczająco szybko – stwierdził.

Zauważył, że rozwiązanie jednak takich problemów, jak np. opłaty za gaz, może sprawić, że projekt stanie się platformą do wprowadzania realnych zmian społeczno-politycznych.

W tym samym wywiadzie Buterin skrytykował też NFT. Oberwało się właśnie topowemu projektowi Yuga Labs – Bored Ape Yacht Club. Ten został uznany przez znanego programistę za niepoważny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności