za
gavin-andresen-2

Gavin Andresen: Blok wielkości 20 MB? Jesteśmy na to gotowi

2015-01-21
Techniczne
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

„Jeśli jutro zwiększylibyśmy maksymalny rozmiar bloku do 20 MB i każdy górnik zdecydowałby tworzyć 20 megabajtowe bloki oraz odnotowalibyśmy nagły wzrost ilości transakcji, które wypełniałyby pojedyncze bloki, wersja 0.10.0 omawianej implementacji działałaby bez zarzutu” – pisze na swoim bloku Gavin Andresen – główny programista Fundacji Bitcoin, zdając relację z prowadzonych testów nad powiększeniem maksymalnego rozmiaru bloku transakcyjnego w sieci Bitcoin.

 

W opinii Andresena, skalowanie wykorzystania mocy obliczeniowej procesora oraz pamięci obliczeniowej, także nie stanowią na obecną chwilę większego problemu. Analizowane wartości wykorzystania CPU oraz pamięci spełniają postawiony przez Andresena warunek zakładający, iż „każda osoba dysponująca rozsądnej jakości komputerem osobistym, mającym dostęp do dobrego połączenia sieciowego, powinna być w stanie uruchomić na nim w pełni funkcjonalny węzeł sieciowy.”

 

Formuła wzrostu maksymalnego rozmiaru bloku zaproponowana przez Andresena, zakłada stopniowe zwiększenie tej wartości wraz z każdym blokiem – mniej więcej o 40% w skali roku.

 

Jeśli zaczęlibyśmy już teraz od umownej wartości 16,7 MB na blok, jak wynika z danych zawartych w arkuszu kalkulacyjnym, sporządzonym przez głównego programistę fundacji, w tym tempie jeszcze przed lutym 2020 roku, osiągnęlibyśmy wartość 100 megabajtów przypadających na pojedynczy blok.

 

max-block-sizeSzacunkowy wzrost maksymalnego rozmiaru bloku w czasie według obliczeń G.Andresena

 

Według przyjętego założenia, proces zwiększania maksymalnego rozmiaru bloku uległby zatrzymaniu po 10 podwojeniu jego objętości. Miałoby to nastąpić przed końcem 2034 roku, kiedy dopuszczalna wielkość pojedynczego bloku osiągnęłaby wartość 16,7 GB.

 

Na swoim blogu, Andresen wyraża również przekonanie, iż techniczne ograniczenia nie powinny w przyszłości stanowić bariery dla skalowalności całego systemu:

 

Udało mi się pokazać, iż nasz obecny kod jest w stanie poradzić sobie ze znacznie większymi blokami, zakładając zaś iż postęp w rozwoju elektroniki i systemów sieciowych nie zatrzyma się nieoczekiwanie, iż kod ten działający na przyszłym sprzęcie będzie w stanie udźwignąć wzrost, który proponuję.

 

Andresen daje jednak również do zrozumienia, iż zarówno on, jak i inne osoby odpowiedzialne za rozwój projektu Bitcoin, nie zamierzają poprzestać na laurach w pracy nad optymalizacją samego kodu Bitcoina:

 

Oczywiście nie będziemy uruchamiać obecnego kodu na jutrzejszym sprzęcie; będziemy uruchamiać lepszy kod. Wykorzystanie centralnej jednostki obliczeniowej powinno zmniejszyć się ośmiokrotnie, wraz z nową implementacją kiedy przełączymy się na bibliotekę Pietera [Wuille] – libsecp256k1, odpowiedzialną za autoryzację transakcji. Wykorzystanie zasobów sieciowych powinno zmniejszyć się o połowę kiedy przestaniemy wykonywać najprostsze rzeczy dwukrotnie propagując poszczególne transakcje.

 

Andresen zwraca także uwagę na potrzebę optymalizacji procesu pobierania pełnego łańcucha bloków w przypadku nowych węzłów. Obecnie trwać on może nawet do kilku dni.

 

W swoim ostatnim wpisie na blogu, Andresen, nie po raz pierwszy z resztą, analizuje tzw. „ekonomię wielkości bloku” – polegającą na analizie wpływu maksymalnego rozmiaru bloku na ogólny stan i bezpieczeństwo sieci, w dużej mierze uzależnionych od zdrowego funkcjonowania sieci górników, odpowiedzialnych za proces prawidłowego zatwierdzania każdej transakcji Bitcoin.

 

Andresen poddaje pod analizę myśl, która nie od dziś zaprząta głowę programistów, a także osób którym nie obca jest troska o przyszłość ekosystemu Bitcoina – a mianowicie, jak zadbać aby bodziec finansowy w postaci wypłat dla górników za zatwierdzanie poszczególnych bloków, był wciąż wystarczająco duży kiedy nagrody za złamanie bloku spadną w okolice zera?

 

W opinii Andresena błędne jest, dosyć powszechne niestety, przekonanie iż skuteczne w tej kwestii mogłoby być sztuczne ograniczanie liczby transakcji przypadających na blok, poniżej technicznych możliwości sieci:

 

Nie możesz zmaksymalizować łącznej ceny czegoś poprzez zwyczajne ograniczanie podaży tego czegoś, w szczególności jeśli istnieją zamienniki tego dobra, na które ludzie mogą się przestawić.

 

Kontyngent produkcyjny nie działa. Ogranicz liczbę transakcji, które mogą mieć miejsce w łańcuchu bloków Bitcoina, a zamiast uiszczania wyższych opłat ludzie zrealizują swoje transakcje gdzie indziej. Nie mam pojęcia czy będzie to Western Union, alt-coin, łańcuch boczny czy staroświeckie polecenie przelewu SWIFT, jednakże wiem że nikt poza centralną władzą nie jest w stanie zmusić ludzi do korzystania z produktu obarczonego wyższymi kosztami, kiedy dostępne są nisko-kosztowe alternatywy.” – odczytujemy na blogu głównego programisty Fundacji Bitcoin.

 

Na obecną chwilę Gavin Andresen ma jednak kłopot z naszkicowaniem właściwego rozwiązania, które byłoby w stanie wyjść naprzeciw problemowi przyszłego nagradzania górników.

 

Jedna z proponowanych przez niego możliwości zakłada, iż w przypadku wielkich rozmiarów bloków, zawierających dziesiątki tysięcy transakcji, nawet najmniejsze, symboliczne opłaty załączone do każdej z nich, byłyby w stanie zapewnić stabilność i bezpieczeństwo systemu.

 

Inna z opcji to wspólny interes łączący większych, liczących się na rynku graczy – w postaci dużych rozmiarów przedsiębiorstw handlowych czy też giełd wymiany, jednoczących się we wspólnym, dającym im wszystkim wymierną korzyść, celu jakim byłby bezpieczny i poprawnie funkcjonujący łańcuch bloków. To z ich kieszeni miałaby wtedy pochodzić lwia część nagród dla górników.

 

Zdaniem Andresena, podstawową rzeczą z której powinniśmy zdać sobie jednak sprawę, jest fakt iż właściwie funkcjonująca sieć Bitcoina będzie przynosiła wymierny zysk dla wszystkich osób czerpiących z niej jakąkolwiek korzyść:

 

Jestem pewny, że jeśli system Bitcoina będzie wartościowy, wtedy uczestnicy tego rynku dołożą wszelkich starań, aby upewnić się, że funkcjonuje on w sposób solidny i bezpieczny. I jestem bardzo mocno przekonany, że najlepszym sposobem na zwiększenie wartości Bitcoina, jest upewnienie się, że sprawdza się on zarówno w przypadku dużego jak i małego rozmiaru transakcji.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności