za
gary Gensler kryptowaluty

Inwestorzy kryptowalut nie są wystarczająco chronieni – twierdzi Gary Gensler

Binance Launchpool

Gary Gensler, obecny szef SEC, wypowiedział się właśnie nt. rynku kryptowalut. W piśmie do senator Elizabeth Warren stwierdził, że „inwestorzy kryptowalut nie są odpowiednio chronieni”. 

Gary Gensler wypowiedział się o rynku kryptowalut

Odpowiedź urzędnika to zapewne zapowiedź regulacji rynku.

Moim zdaniem priorytet legislacyjny powinien dotyczyć platform handlu kryptowalutami, pożyczkami i [zdecentralizowanymi finansami]

– zauważa w dokumencie.

Przypomnijmy, że Gensler odpowiada tym samym na list z 7 lipca, napisany przez senator Warren, który dotyczył stosunku władzy SEC do branży kryptowalut. Senator interesowała się m.in. tym, jakie działania regulacyjne zostaną podjęte przez Kongres. Warren pierwotnie prosiła o odpowiedź do 28 lipca. Jak widać, musiała poczekać na nią kilka dni dłużej.

gary Gensler kryptowaluty

Gensler o kryptowalutach

Obserwatorzy branży nie musieli jednak czekać na nadejście listu, aby uzyskać wgląd w opinię Genslera na temat kryptowalut. W niedawnym przemówieniu na Aspen Security Forum szef SEC powiedział, że rynek cyfrowych aktywów nadal jest „dzikim zachodem”. Wezwał Kongres do przyznania SEC większych uprawnień do regulowania branży.

Przemawiając na niedawnym przesłuchaniu Senackiej Komisji Bankowej, Warren — obecnie kierująca Podkomisją Senackiej Komisji Bankowej ds. Polityki Gospodarczej — powiedziała:

Zamiast pozostawiać nasz system finansowy kaprysom gigantycznych banków, kryptowaluty oferują system oparty na kaprysach jakiejś mrocznej, pozbawionej twarzy grupy superkoderów i górników, co moim zdaniem nie brzmi optymistycznie.

List Genslera został upubliczniony także w związku z niedawną, nieudaną próbą lobbowania przez branżę kryptowalut nowych przepisów dotyczących rynku. Chodziło o zwolnienie górników i ogólnie walidatorów sieci z obowiązków raportowych, które uwzględnia słynna już ustawa dot. finansowania infrastruktury administracji Bidena. Chodzi o inwestycje warte ok. 1 biliona USD. Ustawa przeszła już przez Senat, co miało miejsce na początku tego tygodnia. Teraz dokument trafił do Izby Reprezentantów, gdzie będzie procedowany zapewne do końca tego roku. Następnie ustawa będzie czekała jeszcze na podpis prezydenta USA.

Gensler od lat uchodził za zwolennika kryptowalut. Wątpliwe jednak, by mocno pomogło to w liberalizacji przepisów dotyczących kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności