za

FTX stara się odzyskać od polityków środki, jakie ci otrzymali od Sama Bankmana-Frieda

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Politycy, którzy kiedyś korzystali z ogromnych darowizn od FTX, teraz są zmuszani do zwrotu tych pieniędzy.

Dostałeś pieniądze od FTX? Teraz je zwróć!

Jak podało FTX, firma i jej dłużnicy wysyłają listy do polityków, którzy otrzymali środki od Bankmana-Frieda. Chcą zwrotu tych datków.

Przypomnijmy, że były CEO FTX chętnie dotował kandydatów na kongresmenów w trakcie kampanii wyborczej do Kongresu w 2022 r. W efekcie Sam Bankman-Fried przekazał politykom dziesiątki milionów dolarów.

Kandydaci na kongresmenów mają zwrócić środki do 28 lutego 2023 r.

Wszystko to ma miejsce po ogłoszeniu FTX, z którego dowiedzieliśmy się, że firma będzie próbowała odzyskać środki, jakie rozdał Bankman-Fried. Jeżeli obdarowane podmioty odmówią zwrotu pieniędzy, mogą zostać do tego zmuszone przez sąd upadłościowy.

W praktyce chodzi o spore sumy, bowiem o nawet 93 milionów dolarów.

Jak podaje CoinDesk, co najmniej 196 członków Kongresu otrzymało darowizny od Bankmana-Frieda, w tym przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy i lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Były szef FTX był też drugim co do wielkości „CEO-kontrybutorem” kampanii prezydenckiej Joe’ego Bidena w 2020 r. Wpłacił aż 5,2 miliona dolarów darowizn, ustępując jedynie Michaelowi Bloombergowi, który wspomógł obecnego prezydenta aż 56 mln dolarów.

Powiązania z politykami

Choć początkowo media sugerowały, że darowizny polityczne Bankmana-Frieda trafiały głównie na konta Demokratów, sam najbardziej zainteresowany twierdzi, że w niemal równym stopniu wspierał Republikanów.

Wiemy też, że były CEO FTX był znany z utrzymywania kontaktów zarówno z urzędnikami z Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), jak i Komisji Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC) – dwoma organami regulacyjnymi mającymi wpływ na rynek kryptowalut.

Niektórzy sugerują, że Bankman-Fried starał się wręcz wywierać wpływ na SEC, aby ten przyznał jego giełdzie specjalne przywileje regulacyjne w stosunku do innych podobnych firm.

Terry Duffy – dyrektor generalny Chicago Mercantile Exchange – zauważył, że Bankman-Fried miał podejrzane relacje z urzędnikami.

Wiemy też, że były CEO spotkał się z wyższymi rangą pracownikami Białego Domu co najmniej cztery razy w 2022 roku. Ostatni raz miało to miejsce dwa miesiące przed upadkiem jego giełdy.

Najwyższe kierownictwo FTX zostało oskarżone o liczne oszustwa polegające na sprzeniewierzeniu funduszy użytkowników. Więcej na temat tego, co firma robiła z pieniędzmi, przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 433,18 USD-0,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,33 USD0,20%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,40 USD0,91%
Solana logo
SolanaSOL
134,75 USD-0,94%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3516,47 USD0,18%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,10%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,49%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,14%