za
Bitonic

FlyingAtom wygrało sprawę z KAS

Firma FlyingAtom wygrała sprawę z Krajową Administracją Skarbową (KAS), która w marcu zeszłego roku wysłała do polskich firm z rynku kryptowalut pisma dot. przekazania wszystkich informacji o dokonywanych transakcjach przez użytkowników.

Krajowa Administracja Skarbowa to dziś organ administracji skarbowej i celnej w Polsce. W jej struktury wchodzi też Służba Celno-Skarbowa.

KAS żąda danych dot. użytkowników

Pod koniec marca 2018 roku, firmy z rynku kryptowalut w Polsce otrzymały pisma, w których KAS domagało się następujących danych:

  • Danych osobowych użytkowników
  • Danych mailowych, nr rachunków bankowych, danych użytkowników niezweryfikowanych
  • Informacji odnośnie historii wymiany kryptowalut i zasileń rachunków
  • Wskazania użytkowników, którzy wykonywali wypłaty z bankomatów bez użycia kart, z podaniem dat transakcji
  • Określenia adresów użytkowników wraz z ich oznaczeniem
  • Adresu kryptowalutowego giełdy
  • Zestawienia transakcji w powiązaniu z adresami użytkowników giełdy oraz adresami odbiorcy jak i nadawcy danej transakcji.

Wszystkie informacje miały zostać przekazane instytucji do 7 dni.

Kantor FlyingAtom, gdzie można wymieniać swoje środki do kwoty 15 000 euro bez  weryfikacji, postanowił odwołać się od decyzji KAS.

W czasie kilkumiesięcznej batalii FlyingAtom skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Na rozprawie dn. 25 lutego 2019 r. sąd przychylił się do skargi FlyingAtom i uchylił postanowienie o przekazaniu informacji KAS.

Opinie prawników

Na prośbę portalu BitHub.pl sprawę skomentowała kancelaria Thompson&Stein:

Wyrok WSA z dnia 25.02.2019 r. pokazuje, że warto dokładnie weryfikować wezwania otrzymane od organów administracji publicznej. Szczególnie jeżeli wzywają one podatnika do udostępnienia szerokiego zakresu informacji.

Każde postanowienia, decyzja administracyjna musi zawierać odpowiednie uzasadnienie, wskazujące podstawę prawną. Niestety w praktyce polskie organy skarbowe często nadużywają swojej pozycji.  Należy więc zawsze weryfikować ich działania z aktualnie obowiązującymi przepisami. W razie konieczności warto skonsultować sprawę z profesjonalnym pełnomocnikiem.

Krajowa Administracja Skarbowe otrzymuje coraz większy zakres uprawnień i wyposażana jest w nowoczesne narzędzia analityczne. Branża kryptowalut jest na czele listy zainteresowań jednostki, należy więc spodziewać się podobnych prób uzyskania szerokich zbiorów danych, które będą mogły być poddane przez KAS analizie. Przed udostępnieniem danych należy dokładnie przeanalizować, czy organ ma prawo ich żądać oraz czy zostały dochowane wszelkie aspekty formalne. Należy pamiętać, iż podmioty działające w branży kryptowalut mają identyczne możliwości ochrony interesów swoich i klientów, jak wszelkie inne branże, gdyż działają w oparciu o zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Tradycyjnie jednak, jak w większości sytuacji w Polsce, organy sobie, a ustawodawca sobie. Administracja, zamiast na chybił – trafił typować kontrolowane podmioty, powinna najpierw czynić starania w kierunku uregulowania działalności giełd kryptowalut. Jednolite pozwolenia/licencje mogłyby przynieść większą transparentność działalności giełd, kantorów, a także wymusić na osobach je prowadzących gromadzenie w bezpieczny sposób określonych informacji, zawierających wrażliwe dane klientów. Obecnie, większość podmiotów działających na polskim rynku, jest faktycznie zarejestrowana w innych miejscach i o ile to z nich prowadzą działalności gospodarczą, obowiązek raportowania ograniczony jest do lokalnego nadzorcy. Powoduje to nierówne traktowanie podmiotów i rozróżnienie na te, które są blisko, na wyciągnięcie ręki (podmioty polskie) oraz te, z którymi administracja skarbowa ma utrudniony kontakt, chociażby z uwagi na barierę językową.

Czy to koniec działań KAS? Wątpliwe. Możemy spodziewać się dalszych kroków instytucji w tym obszarze.

Jeśli szukasz sprawnego i bezpiecznego sposobu na zakup bitcoinów, to odwiedź Kantor Bitcoin, dostępny online na stronie Bitcoin.pl

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności