za
Coinbase zapowiada stworzenie stablecoina powiązanego z inflacją

Flatcoin – stablecoin od Coinbase powiązany z inflacją

Binance Launchpool

Mimo iż inflacja w Stanach Zjednoczonych spada, to nadal jest na bardzo wysokim poziomie i stanowi poważny problem gospodarczy. W związku z tym giełda Coinbase zapowiedziała opracowanie i wdrożenie nowego aktywa, które miałoby chronić nasze fundusze przed spadkiem ich wartości. Flatcoin będzie powiązany ze stopą inflacji i powstanie przy użyciu Base, stworzonej przez firmę sieci warstwy 2.

Coinbase vs. inflacja

Amerykańska giełda kryptowalut – Coinbase – dostrzega duże zagrożenie gospodarcze, jakie wynika ze stale utrzymującej się wysokiej inflacji. Dlatego właśnie zapowiedziano stworzenie specjalnej kryptowaluty – flatcoina – która będzie powiązana z inflacją. Jak przekazano, ten rodzaj aktywów stanowi jeden z kilku rodzajów ”krytycznych” innowacji, jakie powstaną w sieci Base.

Pozostałe trzy odpowiadają za system reputacji on-chain, rynek składania limitowanych zleceń w sieci (LOB) oraz narzędzia odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdecentralizowanych finansów (DeFi).  O tym wszystkim czytamy w opublikowanym 24 marca poście na blogu Base.

Coinbase uważa, że w danym momencie opracowanie i poprawne wdrożenie stablecoina, który śledziłby poziomy inflacji jest ”ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Jesteśmy szczególnie zainteresowani ”flatcoinami”, czyli  aktywami typu stablecoin, które śledzą stopę inflacji, umożliwiając użytkownikom stabilność siły nabywczej, a jednocześnie odporność na niepewność gospodarczą spowodowaną przez dotychczasowy system finansowy

– pisze giełda.

Dotychczas kursy wszystkich stablecoinów posiadały sztywne powiązanie z wartością walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański. Flatcoiny za to mają odzwierciedlać ”cenę życia” dzięki systemowi śledzenia indeksu cen konsumpcyjnych oraz danych o inflacji. Co więcej, Coinbase podkreśla, że są otwarci na wszystkie koncepcje, które mogą ”wypełnić przestrzeń” między klasycznymi aktywami FIAT, a kryptowalutami o niestabilnych kursach, które charakteryzują się dużą zmiennością.

Coinbase zapowiada stworzenie stablecoina powiązanego z inflacją

Pomysł flatcoina został poparty przez inwestora Raya Dalio, który jakiś czas temu stwierdził, że chciałby zobaczyć ”monetę powiązaną z inflacją”. Ta bowiem miałaby zapewnić konsumentom zabezpieczenie siły nabywczej.

Najbliższą rzeczą jest obligacja indeksująca inflację, ale jeśli stworzyłeś monetę, która mówi OK, jest to siła nabywcza, na której wiem, że mogę oszczędzać i lokować pieniądze przez pewien czas i dokonywać transakcji w dowolnym miejscu, myślę, że byłaby dobrą monetą

– stwierdził.

Zwiększyć zaufanie w sieci

Giełda dowodzona przez Briana Armstronga zwraca się także do wszystkich programistów, by przyjrzeli się kwestii opracowania systemu reputacji 0n-chain. Jak twierdzą włodarze Coinbase, odegra on ”krytyczną rolę” w tworzeniu ”zaufania on-chain” między użytkownikami.

Protokół reputacji miałby za zadanie implementacje specjalnej punktacji kredytowej lub systemu, który prowadzi do spełnienia określonych kryteriów, dzięki którym nasza tożsamość w blockchainie będzie mogła wchodzić w interakcje z aplikacjami zdecentralizowanych finansów (DeFi):

Może to wyglądać jak wynik FICO lub Google Page Ranking dla nazw ENS, ocen/recenzji dla sprzedawców i innych środków, które pomagają budować zaufanie w sieci

– tłumaczy Coinbase.

Dodatkowo, w ramach wsparcia rozwoju sektora DeFi w Base, giełda wdrożyła specjalny program – Base Ecosystem Fund. Ma on pomóc w finansowaniu wczesnych etapów działania projektów, które będą bazować właśnie na Base. Jak czytamy w niedawno opublikowanym poście od Base, ich sieć warstwy 2 obsługuje już ponad 30 blockchainów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 433,18 USD-0,02%
Ethereum logo
EthereumETH
3516,33 USD0,20%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,40 USD0,91%
Solana logo
SolanaSOL
134,75 USD-0,94%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3516,47 USD0,18%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,10%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,49%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,14%