za
coinbase base

Coinbase ogłasza powstanie swojej sieci – Base

Coinbase ogłasza powstanie Base. Ma być to bezpieczna, tania w użytkowaniu, przyjazna dla programistów platforma warstwy 2. Jak podaje giełda, została stworzona, aby pomóc w adopcji kryptowalut.

Coinbase i Base

Base oferuje bezpieczny, tani i przyjazny dla programistów sposób tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Sieć ma stać się “bazą” dla produktów onchain Coinbase, ale też otwartym ekosystemem dla osób, które chcą rozwijać rynek blockchaina.

Giełda dodała, że “Base ma być zdecentralizowane, niewymagające pozwoleń [od nikogo] i otwarte dla każdego”. Całość ma być oparta na Optimism, czyli protokole skalowania warstwy 2, który powstał, by zwiększyć wydajność Ethereum.

Base zbudowano w oparciu o licencjonowany przez MIT OP Stack.

Dołączamy jako drugi zespół Core Dev pracujący nad OP Stack, aby zapewnić, że jest to dobro publiczne dostępne dla wszystkich. Postrzegamy ten zestaw narzędzi jako otwartą platformę, do której każdy może wnieść swój wkład (…)

– czytamy dalej.

W założeniu Base ma być więc “otwartym ekosystemem, wypełnionym produktami Coinbase, użytkownikami i zasobami”. Firma deklaruje, że będzie “współpracować z szerszą społecznością, aby ożywić łańcuch”. Nie kryje też entuzjazmu wynikającego z faktu, że ma “niesamowitą społeczność, która przyczyni się do uczynienia Base solidnym ekosystemem”.

Spółka od razu poinformowała, że nie wyemituje tokena nowej sieci. Powód? Możliwe, że obawa przed działaniami SEC. Organ ten od niedawna atakuje firmy z rynku kryptowalut za tworzenie “niezarejestrowanych papierów wartościowych” (czyli, zdaniem urzędników, właśnie tokenów).

Dlaczego Coinbase zdecydowało się na taki krok?

Dlaczego jednak giełda zdecydowała się na taki krok? Jak przyznaje, chodzi o chęć zwiększenia adopcji technologii blockchain – “przyciągnięcie miliardów użytkowników do kryptowalut, dAppsów”. Jak dodaje, dziś problemem w tym procesie jest to, że korzystanie z obecnych blockchainowych rozwiązań nie jest proste. W przyszłości “musi być łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze”.

Aby tak się stało, musimy jeszcze bardziej ułatwić programistom tworzenie dAppsów

– czytamy w komunikacie firmy.

Projektujemy Base, aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do Ethereum L1 [warstwy 1], innych L2 [warstw 2], a także pozostałych ekosystemów L1, takich jak Solana. Zachęcamy ich [tj. programistów i użytkowników], aby zaczynali od Base, ale szli potem wszędzie: postrzegamy Base jako „pomost” dla użytkowników do [świata] kryptowalut. Jest to łatwa w użyciu domyślna usługa onchain z dostępem do produktów w innych sieciach. Wraz z zapewnieniem interoperacyjności Base z innymi łańcuchami, będziemy nadal wspierać jak najwięcej łańcuchów w produktach Coinbase

– podaje giełda.

coinbase base

Base Ecosystem Fund

To jednak nie koniec nowości związanych z Base.

Coinbase przekazało też utworzenie funduszu Base Ecosystem Fund. Ten ma inwestować i wspierać projekty, które są na wczesnym etapie rozwoju. Chodzi o inicjatywy, które będą oparte właśnie na sieci Base i “spełniają kryteria inwestycyjne” Coinbase.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności