za
fed stopy procentowe btc

Fed podnosi stopy procentowe. Jak reaguje BTC?

robinhood aplikacja rejestracja

Bank centralny USA zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Obecną skalę problemów gospodarczych pokazuje to, że już po czterech podwyżkach stopa funduszy federalnych osiągnęła maksimum z poprzedniego cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Fed podnosi stopy procentowe

Dlaczego Fed zdecydował się na taki ruch? Bank centralny USA powołał się na ciągle rosnącą inflację. Władze mają nadzieję, że kolejna podwyżka stóp procentowa obniży skalę podwyżek cen.

Urzędnicy Fedu dodali, że ogólna aktywność gospodarcza nieco zwolniła. Z kolei wojna w Ukrainie i ciągłe problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do utrzymujących się wyższych cen produktów i usług.

W czerwcu, kiedy bank centralny również zdecydował się podnieść stopy o 75 punktów bazowych, prezes Fedu Jerome Powell określił tę podwyżkę jako „niezwykle dużą”. Dodał jednak, że jeśli warunki rynkowe się utrzymają, nawet wyższe podwyżki mogą stać się normą.

Komitet byłby przygotowany do odpowiedniego dostosowania stanowiska polityki pieniężnej, jeśli pojawi się ryzyko, które może utrudnić osiągnięcie celów Komitetu

– napisano w oświadczeniu władz Fedu.

Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych oraz międzynarodowych

– dodano.

Fed podnosi stopy procentowe. Jak reaguje BTC?

 

Jak reagują kryptowaluty?

Rynki kryptowalut zaskakująco dobrze zareagowały na powyższe wiadomości. Dlaczego? Według analityków te były już w większości w cenie bitcoina i altcoinów.

Bitcoin i ether zyskały odpowiednio 9,2% i 13,3% w skali 24 godzin. Co ciekawe, indeks S&P 500 i Nasdaq pozostały w dużej mierze niezmienione, co sugeruje, że czołowe kryptowaluty – przynajmniej tymczasowo – oderwały się od mainstreamowych aktywów.

– Ta podwyżka stóp o 75 [punktów bazowych] była wcześniej sygnalizowana i nastąpiła zgodnie z oczekiwaniami, jeszcze bardziej podsycając obawy przed wolniejszym, dłuższym cyklem podwyżek, a nie szybszym, preferowanym przez wielu – powiedział Steven McClurg, współzałożyciel Valkyrie Investments. – Większość traderów prawdopodobnie zrezygnuje z ryzyka, wyjeżdżając na wakacje na resztę lata, a na rynkach będą małe wolumeny z brakiem katalizatorów wzrostu – dodał. Jego zdaniem może się to zmienić po kolejnym posiedzeniu władz Fedu we wrześniu.

– Widzieliśmy wzrost ulgi, ponieważ rynek już wycenił taki ruch – powiedział Anthony Denier, dyrektor generalny platformy handlowej Webull. Obawia się jednak, że mogą czekać nas też spadki, jeśli “inwestorzy uznają, że Fed nadal nie kontroluje inflacji, a to może oznaczać kolejne duże podwyżki [stóp proc.] w najbliższej przyszłości”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.