Fed nie wyemituje cyfrowego dolara

Kryptowaluty

W liście z 19 listopada, odpowiadającym na pytania zadane pod koniec września przez rep. Frencha Hilla i rep. Billa Fostera, […]

W liście z 19 listopada, odpowiadającym na pytania zadane pod koniec września przez rep. Frencha Hilla i rep. Billa Fostera, szef Fed Jerome Powell napisał, że zarządzana przez niego instytucja zauważa wysiłki innych narodów, aby zbadać kwestię emisji cyfrowej waluty. Czy jednak sam bank centralny USA myśli o e-dolarze?

W liście do Powella Hill i Foster wyrazili swoje zaniepokojenie potencjalnym ryzykiem dla dolara, które stanowiłaby emisja globalnej cyfrowej waluty przez inny kraj lub prywatną firmę (nietrudno się domyślić, że chodziło kolejno o Chiny i Facebooka). Obaj politycy zapytali bank centralny, czy sam bada takie możliwości po swojej stronie.

Fed a cyfrowy dolar

fedPodczas gdy eksperci zastanawiają się, jakie korzyści USA przyniósłby cyfrowy dolar, Powell powiedział, że Fed nie nie ma planów związanych z taką emisją. Co więcej, cyfrowa waluta USA jego zdaniem nie przyniosłaby krajowi takich korzyści, które mogłaby przynieść innym narodom.

Na przykład – jak uważa – w niektórych krajach obserwowano „szybką migrację konsumentów z gotówki [na e-płatności], podczas gdy popyt na gotówkę w USA pozostaje duży”. Podobnie systemy płatności w niektórych jurysdykcjach mogą być powolne i zawodne, a cyfrowe fiaty mogą zaoferować poprawę jakości dla konsumentów. Szef Fed uważa jednak, że płatności w Stanach Zjednoczonych są „innowacyjne i konkurencyjne”.

Dalej Powell napisał, że wprowadzenie dolara cyfrowego wywołałoby również „ważne” pytania dotyczące prawa, polityki pieniężnej, stabilności finansowej, regulacji i operacji finansowych. Chodzi mu o to, czy CBDC „ogólnego przeznaczenia” byłoby klasyfikowane jako prawny środek płatniczy i jakie byłyby „prawa i obowiązki” uczestników takiego systemu?

Cyfrowy dolar nie powstanie?

Cyfrowy dolar może również budzić obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Zastosowanie nowej technologii oznaczałoby również konieczność podjęcia decyzji, czy cyfrowa waluta generuje odsetki i czy jej podaż będzie ograniczona.

Ogólnie rzecz biorąc, Powell stwierdził, że Fed „nie zidentyfikował potencjalnych korzyści materialnych CBDC ogólnego zastosowania w realizacji polityki pieniężnej w stosunku do naszych istniejących narzędzi”.

Tagi
bitcoin fed dolar FED Jerome Powell kryptowaluty USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.