za

Fed “nie zabrania” bankom świadczenia usług klientom z rynku kryptowalut. Zwraca jednak uwagę na pewne zagrożenia

W swoim nowym oświadczeniu Rezerwa Federalna ostrzega przed kryptowalutami. Wyjaśnia jednak, że banki komercyjne mogą świadczyć usługi związane z cyfrowymi walutami, ale muszą uważać na pewne aspekty.

Fed pisze o kryptowalutach

Organizacjom bankowym nie zabrania się ani nie zniechęca je do świadczenia usług bankowych klientom określonej klasy lub typu

– przekazał Fed wraz z innymi podmiotami nadzorującymi banki komercyjne, a także system monetarny - Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) i Biurem Kontrolera Waluty (Office of the Comptroller of the Currency, OCC).

Urzędnicy wskazali jednak, że banki muszą zwracać uwagę na pewne kwestie.

Opierając się na obecnym zrozumieniu i dotychczasowym doświadczeniu agencji, agencje uważają, że wydawanie lub posiadanie (...) kryptoaktywów, które są emitowane, przechowywane lub przekazywane w otwartej, publicznej i/lub zdecentralizowanej sieci lub podobnym systemie, z dużym prawdopodobieństwem jest niezgodne z bezpiecznymi i zdrowymi praktykami bankowymi

- napisano w komunikacie.

Warto dodać, że pojęcie „posiadanie kryptoaktywów" jest równoznaczne z posiadaniem kluczy prywatnych.

Ponadto powyższy fragment nie jest zakazem obsługiwania kryptowalutowych klientów czy nawet posiadania przez banki kryptowalut. To jedynie ostrzeżenie. Jeśli zatem banki działają na rynku cyfrowych aktywów w odpowiedzialny sposób, Fed nie ma nic przeciwko.

BIS uważa to samo

Powyższe wpisuje się w komunikat Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlement, BIS). Podmiot ten przekazał niedawno, że banki komercyjne mogą utrzymywać od 1% do 2% kapitału Tier 1 (to „kapitał podstawowy utrzymywany w rezerwach banku [, który] jest wykorzystywany do finansowania działalności biznesowej klientów banku. Obejmuje akcje zwykłe, a także ujawnione rezerwy i niektóre inne aktywa”) w kryptowalutach. Pisaliśmy o tym tutaj.

BIS przekazał też, że banki mogą używać kryptowalut jako zabezpieczenia.

W dokumencie BIS dodano też, że „całkowita ekspozycja banku na kryptoaktywa grupy 2 nie powinna [podkreślenie redakcji] zasadniczo przekraczać 1% kapitału Tier 1 banku i nie może przekraczać 2% kapitału Tier 1 banku”.

Bank rozważał też politykę “1% dla banków globalnych“. Te ostatnie zażądały aż 5-procentowego limitu rezerwy. 2% to więc swoisty kompromis.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności