za
Wielka Brytania Bitcoin

FCA: rośnie liczba przestępstw związanych z kryptowalutami

European Halving Party 2024

Financial Conduct Authority (FCA), główny organ nadzoru finansowego w Wielkiej Brytanii, czyli odpowiednik polskiego KNF, do tej pory odnotował aż 74-procentowy wzrost dochodzeń związanych z kryptowalutami w 2019 r. Z pewnością nie wpłynie to dobrze na odbiór tego rynku na Wyspach. Niektórzy eksperci są jednak – co zaskakujące! – innego zdania.

FCA: kryptowaluty służą przestępcom

Według danych londyńskiej kancelarii Pinsent Masons liczba dochodzeń FCA w sprawie firm z rynku kryptowalut wzrosła z 50 spraw w 2018 r. do 87 spraw w 2019 r. Dane pochodzą z oficjalnego raportu Financial Times z 7 października.

Liczba ta obejmuje zarówno kontrole organu na wczesnym etapie działalności firm, jak i szeroko zakrojone dochodzenia w sprawie egzekwowania łamanego prawa.

Rynek skorzysta na kontroli?

David Heffron, partner Pinsent Masons, stwierdził jednak, że zwiększona kontrola ze strony FCA pokazuje „coraz bardziej praktyczne i bezsensowne podejście do egzekwowania prawa na rynku kryptowalut”.

Heffron zauważył również, że gwałtowny wzrost liczby dochodzeń w sprawie kryptografii może być dobrą wiadomością dla branży, ponieważ pozbywa się ona złych graczy na rynku. Dodał też:

„Dla firm zajmujących się kryptowalutami działających zgodnie z prawem statystyki te będą zachęcające – chcą one wypchnięcia złych aktorów”.

W marcu 2019 r. FCA przekazało informacje o stratach Wielkiej Brytanii spowodowanych oszustwami kryptowalutowymi i walutowymi w 2018 i 2019 r., ujawniając, że łączne szkody wyniosły ponad 34 mln USD.

Chociaż FCA publicznie oświadczyło, że nie będzie na razie regulować rynku Bitcoina (BTC) i czeka na rozwój wypadków w tej kwestii, pod koniec lipca organ ogłosił, że przygotowuje potencjalny zakaz sprzedaży kryptowalutowych instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty futures oparte na Bitcoinach, inwestorom indywidualnym.

W Zjednoczonym Królestwie trwa też debata nt. gospodarczych skutków wyjścia kraju z Unii Europejskiej, czyli Brexitu. Zdaniem ekspertów może się to przełożyć na wzrost popytu na kryptowaluty w tym państwie. Czy tak będzie? Przekonamy się zapewne wkrótce. Dziś bowiem nadal realne jest tzw. wyjście na twardo, czyli bez zawarcia porozumienia z UE.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności