za
Cyberprzestępczyni przejmuje dane użytkownika.

Fałszywa aplikacja Trezora w App Store – ilu użytkowników zostało okradzionych?

1,5% dla maluszka

Wchodzisz na App Store i ściągasz kryptowalutową aplikację. Co może się stać, skoro to oficjalna platforma Apple? Otóż okazuje się, że niektórzy cyberprzestępcy i scamerzy potrafią skutecznie przekraść się pod barierą, która powinna zatrzymać cały cyberprzestępczy świat przed użytkownikami urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

Przykładem takiej fake aplikacji jest Trezor Wallet App. Ta okazała się być pułapką zastawioną przez scamerów chcących ukraść cyfrowe aktywa użytkowników. Sytuację wykryto po kilku tygodniach, jednakże na ten moment nie wiadomo jak skuteczne były działania cyberprzestępców.

Cyberprzestępcy coraz skuteczniejsi – celują w świat kryptowalut

Trezor to jeden z popularniejszych kryptowalutowych portfeli, choć nie tak popularny jak np. MetaMask. W App Store od kilku tygodni znajdowała się fałszywa aplikacja stworzona przez cyberprzestępców w tylko jednym celu – dostać się do cyfrowych aktywów nieuważnych użytkowników. Co ciekawe, fałszywa aplikacja nie była głęboko schowana w App Store, ponieważ wystarczyła prosta kombinacja słów kluczowych, aby nieopatrznie pobrać przynętę cyberprzestępców.

Całą sprawę nagłośnił Rafael Yakobi z firmy Crypto Lawyers. Za pośrednictwem swojego Twittera ostrzegał on przed aplikacją Trezor Wallet Suite, która wymagała od użytkowników podania ich fraz początkowych. Dzięki tym danym cyberprzestępcy byli w stanie dostać się do portfeli i wykraść znajdujące się w nim cyfrowe aktywa. Prawnik podkreślił, że aplikacja działała na App Store od tygodni. W związku z tym ilość ofiar może sięgać setek lub nawet tysięcy osób.

Cyberprzestępca czeka na ruch swojej ofiary.

Uważaj na kolejne podejrzane aplikacje

Apple zdążył już usunąć aplikację ze swojego sklepu. Nie oznacza to jednak, że w jego przestrzeni nie znajdują się kolejne fałszywe aplikacje czyhające na kryptowalutowych użytkowników. Dlatego też tak ważne jest, aby w sieci zawsze być maksymalnie ostrożnym.

W przypadku oprogramowania służącego jako portfel kryptowalutowy zawsze najlepiej pobierać je bezpośrednio z oficjalnych stron internetowych producentów. Jest to zabezpieczenie, które pozwala mieć pewność, że ściągnięty portfel nie jest scamem.

Dziś, kiedy popularność kryptowalut stale rośnie, takie fałszywe aplikacje będą pojawiały się coraz częściej. Przezorność oraz zasada ograniczonego zaufania są zatem najlepszą tarczą przed cyberprzestępcami próbującymi dostać się do cyfrowych aktywów wszelkimi sposobami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 815,89 USD0,86%
Ethereum logo
EthereumETH
2931,51 USD1,87%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
551,72 USD0,51%
Solana logo
SolanaSOL
132,44 USD8,72%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD5,08%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2930,99 USD1,97%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD2,45%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,76 USD-0,63%