Facebook zainwestuje 50 mln USD w Metaverse

Ciekawostki

Facebook planuje zainwestować 50 milionów dolarów w rozwój Metaverse’u. Dla tych, którzy wcześniej nie spotkali się z tym terminem, Metavers […]

bitbay zonda

Facebook planuje zainwestować 50 milionów dolarów w rozwój Metaverse’u. Dla tych, którzy wcześniej nie spotkali się z tym terminem, Metavers to określenie przyszłej wizji wirtualnego świata zawierającego m.in. cyfrowe przestrzenie 3D. Firma zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić szereg innowacji za pośrednictwem swojego funduszu XR Programs and Research.

Facebook i Metaverse

Inwestycja ma dotyczyć Metaverse’u. Pojęcie to pojawiało się dotąd w powieściach science fiction i jest połączeniem słów „meta” (obok lub poza) i „verse” (druga część słowa wszechświat, po angielsku „universe”). W skrócie chodzi o koncepcję internetu przyszłości, który zastąpi znaną nam sieć. Będzie to zasadniczo tzw. Internet 3D, który połączy ze sobą świat fizyczny i świat wirtualny.

O tym, że Facebook chce inwestować w tego typu rozwój mówiło się już wcześniej. Teraz poznajemy szczegóły.

Metaverse nie zostanie zbudowany z dnia na dzień przez jedną firmę. Będziemy współpracować z decydentami, ekspertami i partnerami branżowymi, aby to urzeczywistnić

– podkreślono w ogłoszeniu firmy.

W praktyce „nowy internet” pozwoli ludziom na interakcję ze sobą czy wymianę cyfrowymi przedmiotami. Wszystko za pomocą awatarów, które będą „żyły” w wirtualnym środowisku. Środki Facebooka będą wypłacane na badania za pośrednictwem programów XR i funduszu badawczego spółki.

W swoim najnowszym ogłoszeniu Facebook dodaje, że jego Metaverse „niekoniecznie polega na spędzaniu większej ilości czasu w Internecie – chodzi o to, aby czas, który spędzasz online był bardziej znaczący”.

Aby zapewnić, że Metaverse będzie wdrażany w sposób etyczny, Facebook nawiązał również współpracę z wieloma uniwersytetami i organizacjami non-profit reprezentującymi grupy mniejszościowe, w tym Women In Immersive Tech, Africa No Filter, The University of Hong Kong i National Uniwersytet Singapuru.

facebook metavers

Metaverse a kryptowaluty

Gdy Facebook zaczyna badać Metaverse twórcy kryptowalut poczynili już pewne postępy w budowaniu własnych zdecentralizowanych i interoperacyjnych metaversów.

Otwarty świat Metaverse firmy Decentraland obejmuje zdecentralizowany wirtualny świat należący do społeczności, zbudowany na blockchainie Ethereum. Użytkownicy mogą budować środowiska 3D, tworzyć awatary lub prezentować szereg treści cyfrowych, na których można zarabiać.

Podobnie działa Sandbox. To gra oparta na technologii NFT, w której gracze mogą kupować cyfrowe działki i tworzyć na nich wrażenia z gry, aby dzielić się nimi z innymi użytkownikami.

Tagi
Facebook Facebook fundusz inwestycyjny fundusz inwestycyjny kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.