za
Europejski Bank Centralny cyfrowe euro

Europejski Bank Centralny rozpoczął proces badania cyfrowego euro

2021-09-07
CBDC

Europejski Bank Centralny (EBC) twierdzi, że „zaczyna badać” cyfrowe euro. Proces potrwa aż dwa lata. Prezes banku, Christine Lagarde uważa, że zarządzana przez nią instytucja powinna być gotowa by odpowiedzieć na zapotrzebowanie ludzi na cyfrowe waluty i zaproponować europejskie rozwiązanie, które „nie zagraża całemu systemowi bankowemu”.

Europejski Bank Centralny i cyfrowe euro

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Christine Lagarde, mówiła o cyfrowych walutach banku centralnego (CBDC), a w szczególności o cyfrowym euro, w wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu Klausowi Schwabowi, założycielowi i prezesowi Światowego Forum Ekonomicznego.

Po wywiadzie Lagarde napisała na Twitterze:

W EBC uważamy, że powinniśmy być gotowi i mieć dostępną technologię, aby odpowiadać na potrzeby ludzi. Dlatego rozpoczynamy dwuletnie badanie dotyczące cyfrowego euro.

Europejski Bank Centralny cyfrowe euro

Na stronie internetowej EBC można z kolei znaleźć inny wpis:

Teraz zaczynamy badać, jak mogłoby działać cyfrowe euro. Ta faza rozpocznie się w październiku 2021 r. i potrwa około dwóch lat.

Konsument musi mieć wybór

Szef EBC, Lagarde, powiedziała swojemu rozmówcy, że “jeśli klienci wolą używać waluty cyfrowej zamiast mieć dostępne banknoty i gotówkę, powinny one być dostępne”.

– Powinniśmy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. I upewnić się, że mamy rozwiązanie, które jest bezpieczne, dostępne na przyjaznych warunkach, które może być również używane jako środek płatniczy na rozsądnych zasadach i nie zagraża całemu systemowi bankowemu – dodała.

Lagarde kontynuowała, że to wszystko to “powód, dla którego zdecydowaliśmy się na dwuletni eksperyment, aby upewnić się, że rzeczywiście możemy odpowiedzieć na to zapotrzebowanie”. Dodała, że “gotówka jest dostępna i nadal będzie w obiegu”. Stanie się jednak pewną alternatywą, “preferencją konsumenta”.

Cyfrowe euro ma – zdaniem EBC – spełniać parę warunków: zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo, być przyjazne dla użytkownika i tanie w użyciu.

EBC wyjaśnił też, jakie losy czeka projekt:

Po zakończeniu fazy badania podejmiemy decyzję, czy rozpocząć opracowywanie cyfrowego euro, czy nie. Następnie będziemy tworzyć i testować możliwe rozwiązania, współpracując z bankami i firmami, które mogłyby dostarczyć technologię i usługi płatnicze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności