za

Project Dunbar. Powstanie wspólna sieć CBDC od Australii, Singapuru, Malezji i RPA?

2021-09-02
CBDC
1,5% dla maluszka

Wspólna inicjatywa Australii, Singapuru, Malezji i RPA dotyczy stworzenia programu pilotażowego CBDC. Banki centralne tych krajów oficjalnie ogłosiły współpracę.

CBDC Australii, Singapuru, Malezji i RPA

Inicjatywa, nazwana Project Dunbar, polega na stworzeniu prototypu wspólnych platform umożliwiających bezpośrednie przelewy środków między instytucjami przy użyciu walut cyfrowych, emitowanych przez wiele banków centralnych. Wyniki projektu pilotażowego zostaną wykorzystane do „rozwoju platform globalnych i regionalnych”, a także do wspierania planu działania G20 na rzecz poprawy płatności transgranicznych.

Projekt Dunbar będzie realizowany we współpracy z Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) z jego centrum w Singapurze. Kooperacja opiera się też za zaangażowaniu wielu partnerów do opracowania różnych platform DLT i zbadania różnych działań, które umożliwiłyby bankom centralnym współdzielenie infrastruktury CBDC.

We wspólnym ogłoszeniu podkreślono oszczędności w zakresie wydajności związane z płatnościami opartymi na technologii rozproszonej księgi (DLT).

Te platformy multi-CBDC umożliwią instytucjom finansowym dokonywanie transakcji bezpośrednio między sobą w walutach cyfrowych emitowanych przez uczestniczące banki centralne, eliminując potrzebę istnienia pośredników oraz skracając czas i koszty transakcji

– napisano w komunikacie.

Asystent gubernatora Banku Rezerw Australii (RBA) Michele Bullock podkreślił, że „zwiększenie płatności transgranicznych stało się priorytetem dla międzynarodowej społeczności regulacyjnej”, dodając, że RBA jest „bardzo skoncentrowany” na tej sprawie w swojej polityce krajowej.

Projekt Dunbar łączy banki centralne z wieloletnim doświadczeniem i z wyjątkowymi perspektywami w projektach CBDC oraz partnerów ekosystemowych – powiedział Andre McCormack, szef BIS Innovation Hub Singapore Centre. – Dzięki tej grupie zdolnych i pełnych pasji partnerów jesteśmy pewni, że nasza praca nad multi-CBDC do rozliczeń międzynarodowych będzie przełomem w kolejnym etapie eksperymentów CBDC i położy podwaliny pod globalną łączność płatniczą – dodał.

CBDC Australii

Krajowe CBDC nie mają sensu?

RBA konsekwentnie bagatelizuje jednak potrzebę posiadania krajowej CBDC, powołując się na sukces Nowej Platformy Płatniczej, która umożliwia natychmiastowe przelewy cyfrowe 24 godziny na dobę.

Project Dunbar ma pochwalić się swoimi pierwszymi wynikami na Singapore FinTech Festival, który odbędzie się w listopadzie tego roku. Inicjatywa ma zaś opublikować pełne wyniki eksperymentów na początku 2022 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności